Berfin Bitirim-Muhabir

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), sosyal medyada son günlerde çok konuşulan konulardan biri olan kredi kartlarının 3 kez üst üste asgarisinin ödenmemesi gerektiği iddiaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde bazı haber siteleri ve basın kuruluşları "3 ay peş peşe sadece 'asgari ödeme' yapılan kartların kapatılacağı" yönünde haberlere imza atmıştı. Bu haberlerin ardından vatandaşlar paniğe kapıldı.

DDM, iddiaların gerçek olmadığını kamuoyuna duyurdu.

Altın güne yükselişle başladı: İşte rakamlar Altın güne yükselişle başladı: İşte rakamlar

KARTLAR KULLANIMA KAPATILACAK MI?

DMM'den yapılan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), asgari ödemesini yapan kredi kartı kullanıcılarının kartının kullanımına kapatılmasına yönelik bir çalışması veya düzenlemesinin olmadığına vurgu yapıldı.

Yönetmelik gereği bir takvim yılı içerisinde asgari ödeme tutarı toplam üç kez ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına kapatıldığı ifade edilirken, üst üste üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartlarının ise hem nakit kullanımına hem de mal ve hizmet alımına tamamen kapatılacağı ifade edildi.

"KULLANIMA KAPALI TUTULMAKTADIR"

DMM açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Söz konusu kredi kartlarının limitleri, dönem borcunun tamamının ödenmesine kadar artırılamamakta ve bu tür kartlar nakit kullanımına veya kullanıma kapalı tutulmaktadır. Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medya hesaplarından paylaşılan, '3 ay peş peşe sadece asgari ödeme yapan kart sahibinin kartı kullanıma kapanacak' iddiası doğru değildir”

Açıklamada ayrıca, piyasaların işleyişini bozabilecek spekülatif açıklamalara itibar edilmemesi istendi.

Editör: Berfin Bitirim