Berfin Bitirim-Muhabir

7 Ekim'den bu yana İsrail'in Gazze Şeridi'ne havadan, karadan ve denizden düzenlediği saldırılar sonucunda 15 bin 694'ü çocuk, 10 bin 279'u kadın olmak üzere toplam 38 bin 11 Filistinli hayatını kaybetti. 87 bin 445 kişi ise yaralandı. Saldırılar sırasında halkın sığındığı hastaneler, ibadethaneler ve eğitim kurumları da hedef alınarak sivil altyapı büyük ölçüde tahrip edildi. Enkazların altında halen binlerce ölü olduğu bildiriliyor.

AB TEMSİLCİSİNDEN AÇIKLAMALAR

İspanya'nın başkenti Madrid'deki Amerika Evi'nde düzenlenen bir konferansta konuşan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği'nin İsrail üzerinde etkili olamamasını eleştirdi. Borrell, "En büyük pişmanlığım İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze'de yaptıklarını engelleyememek oldu" dedi.

Borrell, Hamas'ın terör saldırılarının ardından Gazze'de yaklaşık 40 bin kişinin, birçok kadın ve çocuğun ölmesinin ve AB'nin ateşkes ile siyasi çözüm arayışında birlik sağlayamamasının büyük bir hayal kırıklığı olduğunu vurguladı. Netanyahu'yu aylardır saldırıları durdurması konusunda uyardıklarını belirten Borrell, AB'nin İsrail'e karşı birlik olamamasının ciddi sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Yunanistan'da 24 saatte 45 orman yangını çıktı Yunanistan'da 24 saatte 45 orman yangını çıktı

BİRLİK OLMADAN AB'NİN HİÇBİR ÖNEMİ YOKTUR

AB'nin İsrail'e karşı tek ses olamamasının sonuçlarına dikkat çeken Borrell, "Birlik olmadan AB'nin hiçbir önemi yoktur. Gazze çatışmasındaki bölünmüşlüğümüz bizim burada bir oyuncu olmamızı engelledi. Ukrayna konusundaki birlik ise önemli bir oyuncu olmamızı sağladı" dedi. Borrell, AB'nin dikkate alınması için birlik içinde hareket etmesi gerektiğini belirterek, "Bugün birlik, özellikle de Ukrayna ve Gazze üzerinden tek bir üye devlet tarafından tehdit ediliyor" diye konuştu.

Borrell, Gazze'deki durumun AB'nin bölündüğünde temel jeopolitik bir aktör olamadığını gösterdiğini ifade etti ve "Ukrayna'da su ve gıdanın kesilmesini savaş suçu olarak kınıyorsak, bunu Gazze'de de

Editör: Berfin Bitirim