Beyaz Saray, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerilimini muhtemelen alevlendirecek bir hamle yaparak, 18 milyar dolar değerindeki Çin mallarına daha sıkı kısıtlamalar getireceğini açıkladı. Bu adımın dört yıllık bir incelemenin ardından atıldığı belirtiliyor.

Yetkililer, ABD pazarını ucuz sübvansiyonlu Çin mallarına karşı korumak ve Çin ithalatının Amerikan 'yeşil teknoloji' sektörünün büyümesini engellemesini durdurmak için tasarlanan önleyici bir tedbir olduğunu söylüyor.

YÜZDE 25 OLAN VERGİ YÜZDE 100'E ÇIKTI 

Elektrikli araçlarda gümrük vergilerinin yüzde 25'ten yüzde 100'e çıkarılmasının yanı sıra, lityum pillerde vergiler yüzde 7,5'ten yüzde 25'e, kritik minerallerde sıfırdan yüzde 25'e çıktı. Ayrıca güneş pillerinde gümrük vergisi yüzde 25 ila yüzde 50, yarı iletkenlerde ise yüzde 25 ila yüzde 50'ye çıkmasına karar verildi. Sıfır ila yüzde 7,5 arasında değişen çelik, alüminyum ve kişisel koruyucu ekipmanlarda vergiler ise yüzde 25'e yükselecek.

Mahkeme ressamları Trump’ı nasıl yansıtıyor? Mahkeme ressamları Trump’ı nasıl yansıtıyor?

Elektrikli Otomobil Abd Cin (2)

Pekin'den gelecek misilleme riskine rağmen Biden bunun gerekli bir tedbir olduğunu düşünüyor. Kaynaklar, Çin'in yılda 30 milyon elektrikli araç ürettiğini ancak yurt içinde yalnızca 22-23 milyon elektrikli araç satabildiğini bildiriyor.

Öte yandan, Biden hükümetinin aldığı gümrük vergisi kararı aslında büyük ölçüde sembolik. Çünkü Donuld Trump'ın başkanlığı döneminde ABD, aldığı kararlar doğrultusunda zaten Çinli elektrikli araç üreticilerini baskı altına almıştı. Ancak lobi grupları, Çin'in iç ekonomisindeki zayıflığı telafi etmek için ihracatı kullanmaya çalışması nedeniyle gelecekte bir tehdit oluşturduğunu öne sürdü. Amerikan İmalat İttifakı (The Alliance for American Manufacturing), Çin otomobillerinin ABD pazarına sunulmasının Amerikan otomobil üreticileri için felaketle sonuçlanabileceğini ileri sürdü. 

Biden göreve geldiğinden bu yana, 'Enflasyonu Azaltma Yasası' ve 'Çip Yasası' gibi ABD endüstrisini canlandırmak için bir dizi önlem aldı. 

Yeni vergi oranları 90 gün sonra devreye girecek. 

Kaynak: The Guardian