Berfin Bitirim-Muhabir

Houston, Teksas yakınlarındaki bir lisede öğretmenlik yapan 51 yaşındaki Sherri Moody'nin kolları ve bacakları, basit bir soğuk algınlığının hızla kötüleşip tehlikeli bir enfeksiyona dönüşmesiyle 'kara ve mumya gibi' oldu.

Şili'de 7.4 büyüklüğünde deprem Şili'de 7.4 büyüklüğünde deprem

Sherri Moody, Nisan 2023'te öğrencileriyle birlikte bir gezi sırasında kendini hasta hissetmeye başladı. İlk başta sadece sıradan bir soğuk algınlığı olduğunu düşündü, ancak durum hızla kötüleşti ve kocası David Moody ile birlikte endişelenmeye başladılar.

ZATÜRRE TESPİT EDİLDİ

Yüksek ateş, nefes darlığı ve kusma belirtileriyle hastaneye giden Sherri, ilk kez acil servise gitmişti. Sherri, "Hayatımda hiç acil servise gitmedim. Çok sağlıklı, formda biriydim. Doğru beslenir, egzersiz yapardım." dedi.

Doktorlar, Sherri'nin Streptococcus bakterisi nedeniyle çift taraflı zatürre olduğunu tespit etti. Genellikle güçlü ve sağlıklı olmasına rağmen, Sherri'nin vücudu enfeksiyona karşı koyamadı ve sepsis ile septik şok geliştirdi.

Kocası David, doktorların karısını kurtarmaya çalışırken şok içindeydi. "Sepsisin ne olduğunu Google'da aramak zorunda kaldım. Hiçbir fikrim yoktu. Biz oldukça sağlıklı insanlarız. Durumun ciddiyetini hemen anladım. Korkudan parça parça oldum." dedi, Mirror'ın haberine göre.

DERİN BİR UYKUYA DALDI

Sherri'nin böbrekleri ve akciğerleri günler içinde iflas etmeye başladı. Durumu, romatoid artrit tedavisi için aldığı ve bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar nedeniyle daha da kötüleşti.

David, "Bu durumu bir kategori 5 kasırganın gelmesine benzetiyorum. Savaşacak hiçbir şeyi yoktu. Savaş alanına askersiz gitmiş gibiydi," diye hatırlıyor. Doktorlar, Sherri'ye hayati organlarına kan akışını yeniden sağlamak için ilaç verdikçe onu derin bir uykuya aldılar.

UZUVLARINI KESMEK ZORUNDA KALDILAR

Ancak bu, kolları ve bacaklarının zarar görmesine neden oldu. Renk değiştirmeye başladılar. David, "Eşim Sherri'nin ayaklarının ve ellerinin ölüşünü izledim... Karardılar ve mumya gibi oldular." dedi. Hayatını kurtarmak için doktorlar, tüm uzuvlarının kesilmesini önerdi. Sherri'nin kolları ve bacakları dirsek altından ve dizlerden kesildi.

İlk başta ağlasa da, Sherri hayatı bu kadar değişirken sakin olduğunu belirtti. Uzuvları Haziran 2023'te kesildi ve Sherri, Ağustos ayında evine dönebildi. Daha sonra pek çok sorun ve komplikasyonla daha da zorlaşan uzun bir iyileşme sürecine girdi.

Muhabir: BERFİN BİTİRİM