Derleyen: Hilal Bardakcı

Çin'e ait sahil güvenlik gemileri 158 gündür tartışmalı Senkaku etrafında Çin'e ait sahil güvenlik gemileri 158 gündür tartışmalı Senkaku etrafında

ABD Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2011'den 2021'e kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde 321 binden fazla çocuk ebeveynlerini aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle kaybetti. EurekAlert'in aktardığına göre, daha önce hiçbir ulusal çalışma uyuşturucu nedeniyle anne babasını kaybeden çocuk sayısını incelemedi.

Araştırmada yer alan Ulusal Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsünün Bilim Politikası Başkanı Dr. Emily Einstein, çalışma kapsamına giren 10 yılda, yaşları 18 ile 64 arasında değişen 649 bin 599 kişinin aşırı dozda uyuşturucudan öldüğünü söyledi. Araştırmada çocukların babalarını kaybetme olasılıklarının annelerine göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Einstein, "Ölen kişilerin neredeyse yarısının birlikte yaşadığı bir çocuğu vardı. Sanırım bu bize somut veriler sunuyor, böylece bir kişinin tüm hayatına dair resmin tamamını anlayabiliriz. Hem kendi bağımlılıkları hem de geride bıraktıkları çocukların yaşadığı travmayı hafifletmek için hayatındaki tüm faktörleri nasıl ele almamız gerektiğini anlamaya başlayabiliriz.” dedi. 

UYUŞTURUCUDAN ÖLENLERİN BÜYÜK BİR KISMI KIZILDERİLİ VEYA ALASKA YERLİSİ 

Makaleye göre, uyuşturucu kullanımından dolayı ölen ebeveynlerin büyük çoğunluğu Hispanik (İspanyol, Portekizli, Brezilyalı dahil Güney Amerikalı) kökenli olmayan beyazlardı. Bununla birlikte, farklı ırklardaki ebeveynlerin ve kabile topluluklarının çocuklarının orantısız bir şekilde uyuşturucu bağımlılığından etkilendiği ortaya çıktı. Amerikan Kızılderili veya Alaska yerlisi ebeveynleri olan çocukların büyük bir kısmı, aşırı doz nedeniyle ebeveynlerinden birini kaybetti. Bu gruptaki 100 bin çocuktan 187'si uyuşturucu bağımlılığından ötürü ebeveynini kaybetti. Araştırmaya göre bu oran, sırasıyla 100 bin çocuk başına 76,5 ve 100 bin çocuk başına 73 oranında olan beyaz ve siyahi çocuklar arasındaki oranın iki katından fazla.

Uyusturucubagimlilgi (2)

İncelenen 10 yıllık dönemde ebeveynleri aşırı dozda uyuşturucu nedeniyle ölen çocukların oranı iki kattan fazla arttı. Çalışma, artışın tüm ırksal ve etnik popülasyonlarda görüldüğünü ancak İspanyol kökenli olmayan siyah ebeveynlere sahip çocukların yaklaşık yüzde 24'lük bir artışla ebeveyn kaybı oranında en yüksek artışı gördüklerini buldu.

“ÇOCUKLAR OLAĞANÜSTÜ DERECEDE SAVUNMASIZ”

Dr. Einstein, "Ebeveynlerinin uyuşturucu kullandığı evlerde yaşayan çocukların, çevresel risk faktörlerine ve muhtemelen kendi uyuşturucu kullanma olasılıklarını artırabilecek biyolojik risk faktörlerine sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu akılda tutmak gerekiyor. Eğer bir ebeveyni aşırı dozdan kaybetmek gibi bu travmatik olayı da hesaba katarsanız, bu, çocukların olağanüstü derecede savunmasız olduğu anlamına geliyor.” dedi. 

Araştırmacılar, anne ve/veya babasını aşırı uyuşturucu kullanımından kaybeden çocukların büyük bir kısmının büyükanne ve dedeleri tarafından büyütüldüğünü söylüyor. "Çocuklara yönelik yeterli destek yok" diyen uzmanlar, madde kullanım bozukluğunu tedavi eden genel sağlık hizmetlerine ve aileleri desteklemek için kullanılabilecek önleme kaynaklarına daha fazla odaklanılması gerektiğini dillendirdi. Einstein, ebeveynlerini uyuşturucu nedeniyle kaybeden çocukların "ihtiyaç duydukları destek ve psikiyatrik bakıma" erişebilmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: CBS News, EurekAlert