Eski çalışanlar, Washington'un Gazze'de sivillerin öldürülmesine dair endişelerini dile getirdiklerini ancak ABD yapımı silahların uluslararası insancıl hukuku ihlal edecek şekilde kullanılmasını önlemeyi ertelediğini belirtti.

Yasal Sınırlar Aşıldı

ABD Dışişleri Bakanlığı Müttefiklere ve Ortaklara Silah Temini Bölümü'nde Ekim 2023'te istifasından önce Genel Müdür olarak görev yapan Josh Paul, silah sevkiyatının "yasal sınırları aştığını" vurgulayarak, "ABD iç hukuku çerçevesinde, şu anda göz ardı edilen daha geniş kurallar bulunuyor" dedi.

Suudi Arabistan ve BAE Ayrıntısı

Paul, Joe Biden'ın 2021'de başkan olmasından kısa bir süre sonra Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) F-35 sevkiyatını "insan hakları ihlalleri nedeniyle" askıya aldığını hatırlatarak, benzer bir kararın İsrail'e karşı uygulanmadığına dikkat çekti.

Gazze Konusunda Uygulanmaması Açıklanamaz

ABD Dışişleri Bakanlığı'nda önceki dönemde Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Bürosu'nun Güvenlik ve İnsan Hakları Ofisi'nde direktör olarak görev yapmış Charles Blaha, Gazze'deki yıkımın ABD tarafından sağlanan silahlarla gerçekleştirilmiş olabileceğine dikkat çekti.

Blaha, ABD'den askeri yardım alan ülkelerin, silahların uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası insancıl hukuka uygun şekilde kullanılacağına dair "inandırıcı ve güvenilir yazılı güvenceler" sağlamasını gerektiren Ulusal Güvenlik Memorandumunun önemine vurgu yaptı. Blaha, Gazze konusunda uygulanmayan Biden tarafından imzalanan 8 Şubat tarihli ilgili kararların "açıklanamaz" olduğunu belirtti.

Biden ile Sisi görüştü: 'Gazze' için anlaştılar Biden ile Sisi görüştü: 'Gazze' için anlaştılar

Uluslararası Kriz Grubu'nun kıdemli danışmanı ve ABD Dışişleri Bakanlığı eski danışmanı Brian Finucane, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller'ın İsrail'in ABD ve uluslararası yasalarını ihlal edip etmediğine ilişkin raporun gecikmesini açıklamasının, "Washington'un İsrail'e olan desteğini koşulsuz hale getireceğini ve cezasızlığı onaylayacağını" söyledi.

Finucane, Washington'un diğer çatışma bölgelerindeki hak ihlallerini kınadığını ancak İsrail'in Gazze'deki saldırılarına devam eden desteğinin "uluslararası ceza adaleti çabalarını zayıflattığını" vurguladı.