Türkiye, bugün sandık başına gidiyor. 31 Mart seçimleri mahalli idarelerin belirlendiği seçimler olsa da 2028 seçimlerinin şekillenmesi, siyasi aktörlerin geleceği ve özellikle de anket şirketlerinin ciddi sınav verdiği bir seçim olacak. 

Irak ve Suriye'de iki haftada 75 terörist etkisiz hale getirildi   Irak ve Suriye'de iki haftada 75 terörist etkisiz hale getirildi  

Genel seçimlerde araştırma şirketlerinin açıkladığı oranların çoğunluğu tutmazken; Hilmi Daşdemir’in Başkanı olduğu Optimar ve Hakan Bayrakçı’nın sahibi olduğu Sonar en yakın seçim sonuçları ile karşımıza çıktı. 

Yerel seçimlere sayılı günler kala Optimar ve Sonar’ın açıkladığı özellikle İstanbul oranları ise gündemin öne çıkan başlıkları arasında yer aldı. 

Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok da bugün kaleme aldığı köşesinde Hilmi Daşdemir ve Hakan Bayrakçı’nın açıkladığı seçim sonuç tahminleri arasındaki farklara değindi. 

“İKİSİ DE ÇOK KONUŞULDU”

Melih Altınok, hafta sonu iki kamuoyu araştırma şirketinin peşi sıra açıkladığı anketlerin çok konuşulduğunu belirterek, “Biri Sonar’ın sahibi Hakan Bayrakçı’nın X üzerinden duyurduğu 4 bin 288 kişiyle yapılan araştırma. Diğeri ise Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir’in 16-20 Mart’ta 3 bin kişiyle yaptığı araştırma.” ifadelerini kullandı. 

“ARADA BÜYÜK FARK VAR”

Hilmi Daşdemir ve Hakan Bayrakçı’nın yayınladığı iki araştırma arasında büyük fark olduğunun altını  çizen Melih Altınok, “Dolayısıyla sosyal medya kazan gibi kaynıyor. AK Partili seçmen, Bayrakçı’nın manipülasyon yaptığını iddia ediyor, eski seçim anketlerini hatırlatıyor.” dedi. 

“TARTIŞMALAR DEVAM EDECEK”

Akşama her şeyin netleşeceğini dile getiren Melih Altınok, sözlerini şu şekilde sonlandırdı, “Ama iki aday arasındaki fark Bayrakçı'nın dediği gibi de çıksa, Daşdemir'in dediği gibi de çıksa tartışmalar devam edecek. Zira seçime günler kala sonuçları çok farklı iki anket açıklamanın siyasi etkileri olan bir tercih olduğu ortada.”