Berfin Bitirim-Muhabir

Trafikteki motorlu araçların teknik şartlara uyup uymadığının tespiti için TÜVTÜRK tarafından belli zaman aralıklarında gerçekleştirilen araç muayeneleri, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) yeni kararı ile özelleştirilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 13 Ekim 1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu kapsamındaki araç muayene hizmetinin özelleştirme programına alınması kararlaştırıldı. Bu özelleştirme süreci, 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanacak.

ÖZELLEŞTİRME SÜRECİ VE YÖNTEMLERİ

Özelleştirme işlemleri, işletme hakkının devredilmesi, mülkiyetin gayri ayni haklarının tesisi, gelir ortaklığı modeli ve kiralama yöntemleri gibi çeşitli hukuki tasarruflarla gerçekleştirilecek. Özelleştirme sürecine ilişkin detaylar, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından birlikte belirlenecek. Bu işlemlerin, kamu hizmetinin devamlılığını sağlamak amacıyla 15 Ağustos 2027 tarihine kadar tamamlanması öngörülüyor.

İHALE SÜRECİ

2021 yılında yapılan düzenlemeyle araç muayene ihalesi için imtiyaz sözleşme süresinin bitiminden en az 5 yıl öncesinde gerekli plan, proje ve altyapı çalışmalarının başlatılması ve yeni ihalenin en geç 15 Ağustos 2027 tarihine kadar sonuçlandırılması kararlaştırılmıştı.

2024 ARAÇ MUAYENE ÜCRETLERİ

2024 yılı için belirlenen araç muayene ücretleri şu şekilde: traktör, motosiklet ve motorlu bisikletler için 927,60 TL; otomobil, minibüs, kamyonet, römork, yarı römork ve arazi taşıtları için 1.821,60 TL; kamyon, tır, çekici ve otobüs için ise 2.432,40 TL.

Memur ve emekliye müjde! Maaş zammı için geri sayım başladı Memur ve emekliye müjde! Maaş zammı için geri sayım başladı

GECİKME ÜCRETLERİ

2918 sayılı "Karayolları Trafik Kanunu"nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresini geçiren araçlardan, gecikilen her ay için muayene ücretinin yüzde 5 oranında fazlası tahsil ediliyor. Muayene raporunda "ağır kusurlu" veya "emniyetsiz" olarak belirtilen araçların muayeneleri onaylanmıyor.

Editör: Berfin Bitirim