Gökhan Erek / Muhabir

UEFA, milli futbolcumuz Merih Demiral’ın Avustralya ile oynanan milli maçta kazanılan başarılı sonucun ardından yaptığı Bozkurt İşaretinden sonra soruşturma başlattı ve akabinde de Demiral iki müsabakadan men cezası aldı. Almanya gibi geçmişi faşizme dayanan bir ülkenin Türklük Sembolü olan Bozkurt İşaretini aşırılık olarak tanımlaması ise ne kadar ikiyüzlü bir politika sergilediklerini bir kez daha gözler önüne serdi. 

AK Parti İstanbul Milletvekili, Sosyolog ve Gazeteci Hulki Cevizoğlu ise Salih Nayman’ın Haber Global ekranlarında yayınlanan Neden Programı’nda Avrupa’nın Bozkurt İşaretinden rahatsız olma gerekçelerini değerlendirdi.

AK Partili Yılmaz: 31 Mart seçimlerinde beklediğimiz sonucu alamadık AK Partili Yılmaz: 31 Mart seçimlerinde beklediğimiz sonucu alamadık

KENDİ TARİHLERİNDEN UTANIYORLAR

Almanya şikâyet üzerine yapılan Bozkurt İşaretini futbolda aşırılık olarak tanımladığını hatırlatan Cevizoğlu, “Niye Nazi faşist diyor? Bize göre öyle bir işaret değil bu.  Bunu anlatırız hepimiz biliyoruz ama bir kere daha yeri geldiği için tekrar etmek faydalı. Peki Almanya bunu neden yapıyor? Bizim  tarihimizde  Nazizm  var mı? Yok.  Kim Nazi? Almanlar.  Ceza veren kim Almanlar? Niye yapıyor bunu? Onun sosyopolitiğine, psikopolitiğine bakmak lazım. Adamlar kendi tarihlerinden utandıkları için ki utanılacak bir Faşizm tarihleri var.  Kendi Faşizm tarihlerini hatırlıyorlar.  Hemen birçok hareket ya da aşırı sağın Avrupa'da birinci parti olması, semboller, seçim sonuçları, çeşitli hareketler onlara geçmişlerini hatırlatıyor.” şeklinde konuştu.

AVRUPA’DA SAĞ FAŞİZM ANLAMINA GELİYOR”

Avrupa'da aşırı sağ demenin bizdeki gibi sağ anlamına gelmediğini vurgulayan Cevizoğlu, şunları kaydetti, “Direkt Faşizm anlamına geliyor.  Kendi geçmişleriyle utanç yüzleşmesi haline geliyor dertleri bu adamların.  Yoksa biz ne Nazi işareti yapacağız.  Bizde Nazizm yoktu ki biz de Hitler yoktu ki.  Kendi Hitlerleriyle yüzleşiyorlar bilinçlerinde, ondan korkuyorlar.  Nazizmin, Hitlerizmin, Hitler Faşizminin  tekrar Avrupa'da ve dünyada hafızalarda öne çıkacağı  ve Almanların eskiden dünyaya  faşizmi,  yaymaya çalıştığı,  dünya savaşına neden olduğu bütün bu kötülükler ortaya çıkacak.  Karanlık tarihleriyle yeniden yüzleşme söz konusu olacak. O yüzden bu kadar tedirgin bunlar.”

ÇİFTE STANDART UYGULANIYOR

Cevizoğlu,  başkalarına verilen cezaların bu tür sembol ve hareketlerde verilmediğini anımsatarak, “Mesela dini sembol  Hristiyan oyuncular haç çıkarıyor. Ona ceza veriliyor mu? Hayır.  Oda dini sembol.  Bütün dünya Hristiyan mı niye yapıyorsun, o zaman hareketi.” ifadelerini kullandı. 

“ÜYE OLDUĞUN ANDA ÖZGÜR OLAMIYORSUN”

Bağımsız futbol diye bir şeyin olmadığının altını çizen Cevizoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Futbolun bağımsızlığına da özgürlüğüne de leke diye açıklamalar yapanlar oldu. Uluslararası kuruluşların hepsi; ister askeri alanda NATO, ister diplomatik alanda sözde Birleşmiş Milletler,  ister spor alanında futbol alanında UEFA olsun;  bunlara üye olduğun zaman  özgür olamıyorsunuz.  Peki özgür olmak için üye olmayalım mı bunlara? Mecbursun. Yoksa dünya sisteminin dışında kalıyorsun. Bu halkanın, dünya toplumları içerisinde yer alabilmek için başkalarının kurduğu oyunun parçası, oyuncusu oluyorsun,  dışlanmamak için de onlarla işbirliği yapıyorsun.  Bu uluslararası kuruluşları hangi  alanda olursa olsun; idare edenler kimler? küresel güçler sonuçta.” 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KÜRESEL SİSTEME DAİR SÖYLEMLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, küresel sistemin yeniden inşa edilmesi gerektiğine dair ‘Dünya beşten büyüktür, Daha adil bir dünya mümkün.’ açıklamalarını hatırlatan Cevizoğlu, “Astana’dan gelirken gazetecilere yaptığı açıklamalarda da benzer sözler var.  Şimdi biz bu küresel emperyal sistemin, isterse futbolun içine sızmış olan bölümünü,  isterse diplomasi, isterse askeri denetim aygıtlarının içine sızmış bölümlerini düzeltmemiz gerekiyor.  Bunu baştan kabul edeceğiz. Mete Yarar'ın da söylediği gibi içeride daha büyük işler oluyor. Adam, Türk bayrağını kongresinde indiriyor, asmıyor.”  ifadelerine yer verdi.

“TÜRKLÜK, MİLLET DUYGUSU BİLİNÇ MESELESİDİR”

Türklüğün kandan, soydan gelen biyolojik bir durum olduğunu aktaran Cevizoğlu,  sözlerini şu şekilde sonlandırdı, “Öyledir ama asıl siyasi alanda, millet duygusu, bilinç meselesidir.  Türk kökenli olmayıp da hizmet eden çok insanlar var. İnsan olmak önemli ve bilinç meselesidir Türk olmak, kültürel olarak bu önemli. Dünyada da Emperyalist Güçler bütün bu örgütlerin içine sızıyor. Bize de istediği gibi ceza verme hakkını elinde tutuyor. Biz ne yapacağız, biraz onları düşünmemiz lazım.”

Kaynak: aslında.com