Dışişleri Bakanı Hakanı Fidan, Çin ziyaretinde Uygur Türkleri ile ilgili görüşmeler yapıldığını ifade etti. Bakan Fidan yapmış olduğu açıklama ile dünyanın görmezden geldiği Uygur Türkleri'ni gündeme getirdiğini dile getirdi.

Emine Erdoğan'dan anlamlı Kurban Bayramı mesajı Emine Erdoğan'dan anlamlı Kurban Bayramı mesajı

Dışişleri Bakanı HAkan Fidan, Çin devlet kanalı CCTV'de ülkedeki temaslarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Dışişleri bakanı,ziyarette muhataplarına, "Uygur Türklerinin yaşam ve kültürel hakları konusunda dünyada ve İslam dünyasında oluşan algının değiştirilmesinin herkesin lehine olduğu" mesajını verdiğini dile getirdi.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK İKİNCİ TİCARİ ORTAĞI

Ziyaretindeki önceliğinin iki ülke arasında ticari işbirlikler başta olmak üzere, siyasi ve diğer alanlardaki ilişkilerin daha ileri taşınması olduğunu belirten Fidan, şöyle konuştu: "Ticari ilişkiler konusunda biliyorsunuz Çin, Türkiye’nin ikinci en büyük ticari ortağı. Şu anda 50 milyar dolara doğru giden ticaret hacmi var iki ülke arasında. Bu, biraz Çin’in lehine işliyor." diyen Fidan, ziyaret kapsamında bunun nasıl daha dengeli hale getirilebileceğinin masaya yatırıldığını ifade etti.

Fidan, teklif edilen birkaç konu ve alan olduğunu dile getirerek Çin'in Türkiye'deki yatırımlarının artmasına vurgu yaptı.

TEKNOLOJİLERDE ORTAKLIK 

Turizm, enerji, nükleer enerji ve kıymetli madenlerin değerlendirilmesi hususunda ilgili teknolojilere ilişkin ciddi ortaklık potansiyelinin olduğuna da işaret etti ve "Özellikle bağlantısallık konuları, connectivity meselesi de fevkalade önemli" diye konuştu.

Çin'in uzun yıllardır uyguladığı "Tek Kuşak Tek Yol Projesi"ne paralel olarak Türkiye’nin de Orta Koridor Projesi olduğunu hatırlatan Fidan, söz konusu projelerin bir araya getirilmesi ve bağlantılı ilerletilebilmesi konularına da değindi

Editör: Berfin Bitirim