Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çekya'nın başkenti Prag'da NATO Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı. Toplantının ardından değerlendirmede bulunan Bakan Fidani özellikle Ukrayna meselesinin çok ciddi bir şekilde ele alındığını belirterek şunları söyledi;

"Özellikle bugün Ukrayna meselesi çok ciddi şekilde gündemimizdeydi. Ülke olarak bi Ukrayna konusunda yardımların devam etmesini Ukrayna'nın caydırıcılık konusunda yeterli olmasını desteklekliyoruz ama NATO'nun bu savaşın bir parçası olmasını da isemiyoruz. Bu ikisi arasındakidengenn NATO'nun teşkilat olarak gözetmesi gerektiğini düşnüyoruz. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü sağlamak ve topraklarını özgürlüğe kavuşturmak için desteklenmesi bir süreç. NATO'nun bu savaşta bir taraf olması başkabir konu. Bu daha büyük bir bölgesel yaygınlaşmayı krizleri beraberinde getirir. Türkiye'nin Ukrayna'ya desteği tamdır. Cumhurbaşkanımız bu konuda Türkiye'nin iraadesini açıkça ortaa koymuştur.Diğer taraftan bizsavunmaya yönelik NATO ülkelerinin çabaları devam ederken, ihmal edilen bir konuyu dasürekli gündeme getiriyoruz. "

"NATO üyesi ülkeler arasında özellikle dayanışmanının ayrımcılığa dayanmadan devam etmesi lazım" diyen Bakan Fiden, "Türkiye bazı üye ülkelerin yürüttüğü kısıtlamaların kabul edilemez olduğunu bunların kaldırılması gerektiğini konusundaki kararlılığımızı yineledik.  Görüşmeler neticesinde birçok ülkeyle olan sınırlamaları kaldırdık veya hafiflettik" açıklamalarında bulundu.

NATO'NUN  FİLİSTİN'E KARŞI DA AYNI GÖRÜŞÜNÜ GÖSTERMESİ GEREKİYOR

Bakan Fidan toplantıda İsrail-Filistin meselesinin ele alındığını ifade ederek, "NATO bir güvenlik örgütü. Gazze sorunu İsrail-Filistin meselesini bölgesel bir sorun olarak görmekle beraber küresel bir güvenlik sorununa dönüşme probleminin olduğunu gündeme getirdik. Türkiye, Gazze sorununa dikkat çeken tek ülke oldu. Burada eğer Gazze'de ki katliam soykırım durdurulmazsa hemen bir ateşkes anlaşması ve insani yardım anlaşması başlatılmazsa iki devlet çözüme gidemezse bu sorun dahada büyüyeceğini ve küresel bir soruna dönüşeceğinin altını çizdik.  NATO'nun nasıl Ukrayna'da işgale karşı bir duruşu var Filistin'e karşı da  aynı duruşu göstermesi gerekiyor" dedi. 

Ağrı Dağı'nda felaket! İranlı dağcı hayatını kaybetti.. Ağrı Dağı'nda felaket! İranlı dağcı hayatını kaybetti..

Editör: Ela Duyar