Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, köprü ve otoyol ücretlerine yapılan son zamlar hakkında açıklama yaptı. X (Twitter) sosyal medya hesabındaki paylaşımında Mehmet Şimşek, köprü ve otoyollardaki son fiyat artışlarının yıllık enflasyona etkisini değerlendirdi.

Şimşek, “Köprü ve otoyollardaki son fiyat artışlarının yıllık enflasyona etkisinin yaklaşık 0,05 puan ile sınırlı olacağını öngörüyoruz” ifadesini kullandı. 

ŞİMŞEK: ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEĞİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK

"Köprü ve otoyollardaki son fiyat artışlarının yıllık enflasyona etkisinin yaklaşık 0,05 puan (taşımacılık maliyetleri kaynaklı tüm dolaylı etkiler dahil) ile sınırlı olacağını öngörüyoruz.

Mayıs ayı "Evde Bakım Yardımı" hesaplara yatırıldı Mayıs ayı "Evde Bakım Yardımı" hesaplara yatırıldı

Yıl sonu enflasyon hedefine ulaşmakta kararlıyız. 

Mali disiplini güçlendirmek için aldığımız kararlarda dezenflasyon hedefimizi göz önünde bulunduruyoruz.

'Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi' ve önümüzdeki süreçte atacağımız diğer adımlarla maliye politikası olarak enflasyonla mücadeleye desteğimiz artarak devam edecek."

KÖPRÜ VE OTOYOL ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU? 

Peki, köprü ve otoyol ücretleri ne kadar oldu? 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden otomobiller için tek geçiş ücreti 15 TL'den 24 TL'ye yükselirken Osmangazi Köprüsü'nden en ucuz geçiş ücreti 290 TL'den 399 TL'ye çıktı.

1915 Çanakkale Köprüsü'nde geçiş ücreti 295 TL'den 419 TL'ye çıktı.

Son kararla birlikte, İstanbul Ankara Anadolu Otoyolu geçiş ücreti 134 lira, İstanbul İzmir Otoyolu Osmangazi Köprüsü'nden geçiş dahil 984 lira oldu.

Mehmet Şimşek'in gönderisi: