Ömer Bolat: Artan kredi notları doğru yolda ilerlediğimizi tescil etmektedir Ömer Bolat: Artan kredi notları doğru yolda ilerlediğimizi tescil etmektedir

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. Tüm memur ve emeklilerin dört gözle beklediği maaş zamları TÜİK'in elde ettiği veriler baz alınarak belirlenecek. TÜFE yıllık 71.6o oldu. Haziran ayında enflasyon yüzde 1,64 arttı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK'in açıkladığı enflasyon verileri hakkında açıklama yaptı.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada dezenflasyon sürecinin başladığını vurguladı.

Bakan Şimşek, enflasyon verileri ile ilgili olarak X hesabından yaptığı açıklamada, "Mevsimsel düzeltilmiş üç aylık hareketli ortalamanın yıllıklandırılmış değerinin ima ettiği enflasyon eğilimi yıl sonu hedefimizle uyumludur. Yüzde 1,64’lük aylık haziran verisi ise yüzde 22’lik yıllıklandırılmış enflasyonu işaret ediyor." dedi.

Şimşek, "Finansal istikrar, sürdürülebilir cari açık, rezerv birikimi ve gri listeden çıkış gibi birçok alanda elde ettiğimiz başarıyı programımızın ana hedefi olan dezenflasyonda da belirgin bir şekilde göreceğiz." diyerek, fiyat istikrarına ulaşana kadar programı kararlılıkla uygulayarak kalıcı refah artışını sağlayacaklarını kaydetti.

Kaynak: www.aslinda.com