Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TAM'ın tanıtımında ekonomi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, pazartesi günü tasarruf tedbir paketinin kamuoyuna duyurulacağını belirtti. Öte yandan vergide artış yapılmayacağının altını çizdi.

Bakan Şimşek'in açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

“Sanayiyi sadece piyasalara bırakamayız. Sanayide dönüşümü kamunun rehberliğinde, iteklemesiyle, desteklemesiyle hızlandıracağız.

Cari açıkta kalıcı olarak yüzde 2,5’i, hatta yüzde 2’nin altını hedefliyoruz.

Çıkar çevreleri memnun değil. Bir metali ülkede olmayan döviz kaynaklarıyla ithal edeceksiniz, bir köşede atıl olarak duracak. Bunun neresi vatandaşın menfaatine.

Kamunun kaynakları, ülkemizin kaynakları kıttır ve tercih yapmak zorundasınız. Bankalarımıza söyledim. Biz yatırımı, istihdamı, üretimi ve özellikle de ihracatı önceliklendireceğiz. Tasarruf istiyoruz, kaynakları doğru alanlara kanalize etmenizi istiyoruz.

“TASARRUF YAPABİLDİĞİMİZ ÖLÇÜDE YATIRIM YAPABİLİYORUZ”

Tasarruf yapabildiğiniz ölçüde yatırım yapabiliyorsunuz. Biz isteriz ki tasarruf yapalım, yatırımları artıralım.

Borsa rekor tazeledi Borsa rekor tazeledi

Şu anda sorun yok. Çok taraflı, uluslararası bankalarda Türkiye’nin konumu çok güçlüdür. Bölgemizde bir numarayız, dünyada da genelde ilk üçteyiz. Programımız da çalıştığına göre buraya da ilgi artacaktır.

Türkiye’nin risk primi geçen yıl bu vakitlerde 700 baz puanın üzerindeydi. Bugün 300 baz puanın altında. 2020 yılının başından bu yana en düşük düzey.

Bütçe açığı geçen sene tedbir almasaydık yüzde 10’a gidiyordu.

KAMUDA TASARRUF PAKETİ

Önümüzdeki dönemde kamu maliyesine ilişkin birçok hususta adım atacağız. Pazartesi günü Cumhurbaşkanı yardımcımızla birlikte tasarruf verimlilik paketini açıklayacağız. Bu ilk, son olmayacak. Buna benzer yaptığımız çalışmalar var.

Merkez Bankası… Çok iyi iş çıkarıyorlar. Piyasada bu işi bilenlerin beklentisi önümüzdeki 12 ayda enflasyonun yüzde 35 civarına ineceği. Bu bizim öngörülerimizin biraz üzerinde. Enflasyon aşağı yönlü ivme kazandıkça piyasa öngörüleri ile hedeflerimiz arasındaki farkın ineceğini düşünüyoruz.

KDV AÇIKLAMASI YAPTI

En önemli hedefimiz enflasyonu tek haneye düşürmek. Ne gerekiyorsa yapacağız. Defalarca kamuoyuna dedik ki gelir vergisini artırmayacağız. Kurumlar vergisini artırmayacağız. KDV üst sınırıyla oynamayacağız. Belli çevreler hâlâ spekülasyon üretmeye devam ediyorlar. Seçim arefesinde de vatadandaşımızı yanlış yönlendirdiler. Vatandaşımızın portföy tercihine her zaman saygı duyacağız.

Finansman o kadar bol ki, almak zorunda kalıyoruz. Buraya güven var. Uluslararası normlara dayalı politika seti var. İhracatçımızın yanındayız ve onlarla birlikte sorunları çözeceğiz, verimliliği artıracağız."