Bakan Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yaptığı çalışmalar sonucunda 3 bin 662 kişinin tespit edildiğini belirtti. Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın işletmelerde kullanılan POS cihazlarından gerçekleştirilen tahsilat tutarlarının beyan edilip edilmediğini denetlediğini ifade etti. 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin yapılan analizlerden hareketle vergi kayıp ve kaçağına neden olduğu düşünülen işletmelerin denetimlerine başlandığını belirten Şimşek, denetim sonuçlarına ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

Borsadan haftalık kapanış rekoru Borsadan haftalık kapanış rekoru

Denetimlerde vergi mükellefi olmadığı halde üzerlerine kayıtlı POS cihazları bulunan ve bu cihazlar üzerinden hasılat elde eden 2 bin 320 kişi ele alındı. Bu kişilerin toplamda 3 milyar lira kayıt dışı hasılat elde ettiği ve vergi idaresinin bilgisi dışında bıraktığı belirlendi. Ayrıca, mükellefiyeti olan 1,342 kişinin ise yine POS cihazları üzerinden elde ettiği toplamda 2 milyar lira hasılatı beyanlarına yansıtmadığı veya eksik yansıttığı tespit edildi.

Bu çalışmalar sonucunda 18 bin 500 vergi beyannamesi alınarak yaklaşık 5 milyar lira hasılatın beyan edildiğini ifade eden Şimşek, bu süreçte 1,5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildiğini belirtti.

Bakan Şimşek, denetimlerde çarpıcı örneklerle de karşılaşıldığını belirterek, vergi mükellefi olmadan 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişi tespit edildiğini söyledi. Bu kişilerin ilgili dönemlerdeki hasılat tutarının yaklaşık 253 milyon lira olduğu görüldü.

Şimşek, benzer çalışmaların 2023 yılı verileri üzerinden de yapıldığını belirtirken, elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemlerin yapılacağını ve kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin tavizsiz ve güçlü şekilde devam edeceğini vurguladı.