31 Mart Yerel Seçimleri'nde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM) belediye başkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış, 3 Haziran akşamı Van'da polis ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan Akış'ın yerine Hakkari Valisi Ali Çelik, Belediye Başkan Vekili olarak göreve getirildi. Kente çok sayıda DEM Partili belediye başkanı ve milletvekili gelerek belediye binası önünde yürüyüş ve basın açıklaması yapmak isteyince ortalık karıştı.

Hakkari'ye gelenler arasında DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar, Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı M. Rüştü Tiryaki, Van milletvekilleri Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Zülküf Uçar, Muş Milletvekili Sümeyye Boz, Şırnak milletvekilleri Nevruz Uysal Aslan, M. Zeki İrmez, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Abdullah Zeydan, Neslihan Şedal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Serra Bucak, Doğan Hatun, Mardin Belediye Eş Başkanı Devrim Demir olduğu belirtildi.

POLİSLERLE MÜZAKERE EDİLDİ

Çok sayıda DEM Partili, belediye binası önünde yürüyüş ve basın açıklaması yapmak için harekete geçti fakat devreye giren polis ekipleri buna müsaade etmedi. Uzun süre DEM Parti il binası önünde polis ekiplerince bekletilen DEM Partili milletvekilleri, daha sonra yapılan müzakere sonucu çarşı merkezinde yürümeleri için izin verildi.

OTURMA EYLEMİ YAPILDI

Altay Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen DEM partililere, polis izin vermedi. Bunun üzerine partililer gece geç saatlere kadar oturma eylemi yaptı. Polis, kent merkezinde geniş güvenlik önlemi alırken, belediye binasının bulunduğu sokağın giriş ve çıkışları bariyerlerle kapatıldı.

Bakan Güler'den Mehmetçik'e ziyaret Bakan Güler'den Mehmetçik'e ziyaret

12 KENTTE YASAK GETİRİLDİ

3 kentte düzenlenen eylemlerde kalabalığa polis müdahale etti. 14 kişi gözaltına alındı. 2 polis yaralandı. 12 ilin valiliği gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları gibi etkinliklerin geçici süreyle yasaklandığını duyurdu. Yasakların getirildiği iller ise Iğdır, Tunceli, Muş, Ağrı, Şırnak, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis, Van, Diyarbakır, Hakkari oldu.

Editör: Berfin Bitirim