Gökhan Erek / Muhabir

Sokak köpekleri sorunu her geçen gün yeni tartışmaları gündeme getiriyor. Sorunun çözümü konusunda toplumun farklı kesimlerinden açıklamalar gelmeye devam ederken; yasal olarak yapılabilecek uygulamalar üzerinde de çalışmalar yürütülüyor.

“EN BÜYÜK MUHATAP BELEDİYELER”

Hürriyet Gazetesi Yazarı Ahmet Hakan da bugün kaleme aldığı yazısında sokak köpekleri sorununun çözümünde en büyük muhatabın belediyeler olduğunu belirterek, “Kısırlaştırma yapmaları gerekiyordu. Yapmadılar.” şeklinde konuştu. 

Bakan Yerlikaya "9 günlük bayram tatilinde 72 kişi hayatını kaybetti" Bakan Yerlikaya "9 günlük bayram tatilinde 72 kişi hayatını kaybetti"

“YAŞAM ALANLARI OLUŞTURMADILAR”

Belediyelerin sokak köpekleri için yaşam alanları oluşturmaları gerektiğini vurgulayan Ahmet Hakan, “Oluşturmadılar. Yerel çözümler geliştirmeleri gerekiyordu. Geliştirmediler.” dedi.

“İZLEYİCİ OLMAKTAN ÇIKMALILAR”

Ahmet Hakan şu anda da belediyelerin,  sokak köpekleri sorununun sadece merkezi hükümetin sorunuymuş gibi oturup tartışmaları izlediğini hatırlatarak, “Belediyeler izleyici olmaktan çıkmalı. Bu konuda yasanın kendilerine verdiği görevleri eksiksiz yerine getirmeli.” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: Gökhan Erek