Berfin Bitriim-Muhabir

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, son günlerde sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri olan borsada yapılan işlemlerden iddia alınacağı iddialarının ardından herkesi ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Yapılacak vergi düzenlemelerinin enflasyonu artırıcı değil, kayıt dışılığı azaltacak bir teklif barındırdığını vurgulayan Yılmaz, "Çok spekülatifler görüyoruz sosyal medyada. Yetkililer açıklanmadan söylentilere itibar edilmemeli. Borsada yapılan işlemler üzerinden cüzi bir miktar alma tartışmaları yapılıyor. Borsada kazançlar üzerinden bir vergi yok. Sadece 10 binde 1'ler olur mu bunun tartışması var işlem ücreti olarak" ifadelerini kullandı.

KKM AÇIKLAMASI YAPTI

Bir televizyon kanalında katıldığı canlı yayında konuşan Yılmaz, KKM'nin zaten başından itibaren geçici bir düzenleme olduğunu belirterek, "Görevini yaptı, artık adım adım oradan çıkıyoruz" diye ekledi.

Depremin etkileriyle önemli bir bütçe ve cari açık olduğunu ifade eden Yılmaz, "Yıl sonunda 5,2 ile yılı kapattık. Bundan depremi harcamalarını çıkardığımızda 1,6 bütçe açığı ile kapattık. Bu yıl için 6,4 öngörüyoruz" dedi.

Borsa günü yükselişle kapattı Borsa günü yükselişle kapattı

ENFLASYON’DA YIL SONU İŞARET EDİLDİ

Yılmaz ülkemizde bulunan her bir vatandaşın yakından ilgilendiği enflasyon ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, "Enflasyonla mücadelede geçiş döneminde zeminde güçlendiren adımlar attık. Mayıs'tan sonra düşüş başlayacak dedik. Temmuz-Ağustos-Eylül'de devam edecek düşüş süreci. Enflasyon yıl sonunda yüzde 38'ler seviyesine gelecek. 2026'da ise yüzde 10'un altına düşecek şekilde programımızı yaptık. 2026'da tek haneli rakamları yakalayacağız" dedi.

OVP seviyesinde yıl sonunda yüzde 4'lük bir büyüme beklendiğini aktaran Yılmaz, "Döviz ihtiyacımız da azaldı. Seçim öncesi spekülatif bir hava oluşturulmuştu. Nitekim seçim sonrası 60 milyar doların üzerinde Merkez Bankası'nın rezervlerinde bir artış gerçekleşti. Piyasada çok güçlü bir toparlanma var" diye konuştu.

Editör: Berfin Bitirim