Türkiye ile Brezilya arasında 2010’da Stratejik Ortaklık ilişkisinin tesis edilmesinden bu yana iki ülke arasındaki ilişkiler sürüyor.

Türkiye’nin Latin Amerika bölgesindeki en büyük ticaret ortağı olan Brezilya ile 2023 yılı sonu itibarıyla ticaret hacmini artırmak ve ikili ticaret dengesini sağlamak için yapılan çalışmalar devam ediyor. İkili ticaret hacmi hali hazırda yaklaşık 5 milyar dolar olarak belirtiliyor.

Yapılacak olan çalışmalarda bu rakamın 10 milyar dolara yükseltilmesi amaçlanıyor.

Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira yarın Türkiye’ye gelecek. Bakan Vieira ziyaret kapsamında iş birliği imkanları ile ikili konuların ile birlikte tüm uluslararası meseleleri ele alacak.

GÖRÜŞMENİN DETAYLARI

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira ile görüşmesine yönelik yapılan açıklamada, “taraflar arasında ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alması ve ayrıca başta Filistin-İsrail ve Ukrayna’daki gelişmeler olmak üzere bölgesel ve küresel konularda görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor” denildi.

Deprem mezarlığında buruk arefe... Deprem mezarlığında buruk arefe...

Yapılan açıklamada, “Ticaret hacminin yakın gelecekte dengeli bir yapıya kavuşturularak artması için yapılacakların ele alınması; Türkiyr ve MERCOSUR arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakere sürecinin yeniden başlatılması konusunda Brezilya'nın desteğinin talep edilmesi; BM ve G20 gibi çok taraflı platformlarda atılabilecek adımların değerlendirilmesi; yatırımlar, kültür, turizm ve kalkınma gibi alanlarda da işbirliğinin ilerletilmesi için yürütülecek ortak çalışmaların değerlendirilmesi planlanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Editör: Burcu Balta