OpeanAI firmasının yaptığı tanıtıma göre, GPT-4o, önceki versiyonlarına göre daha hızlı ve konuşma diline daha yatkın bir ifade kullanıyor. Yeni chatbot versiyonunun zaman zaman 'flörtöz' davranabildiği de belirtildi. GPT-4o'nun en dikkat çeken özelliği ise görselleri okuyabiliyor ve yüz ifadelerinden duyguları ayırt edebiliyor olması.

GPT-4o, 'hafızası' sayesinde daha önce verdiği yanıtları hatırlayabilirken, kullanıcılarla sesli diyaloglara da girebilecek. GPT-4o, kullanıcılarla gerçek zamanlı olarak konuşabilecek.

OpenAI'ın açıklamasına göre, GPT-4o simultane tercüme yapabilme yeteneğinin yanı sıra video aracılığıyla özel öğretmen gibi matematik sorularını bile çözebiliyor. Hatta OpenAI'ın tanıtımda yer verdiği bir görüntüde, yapay zeka aracının video üzerinden matematik problemini takip ederek, adım adım çözdüğü görüldü. 

GPT-4O ÖZELLİKLERİ NELER? 

Bahar etkinliğinde OpenAI, GPT-4o versiyonunun özelliklerinden uzun uzun bahsetti. Buna göre, ChatGPT'nin yeni versiyonu metin, ses ve video alanlarında daha hızlı ve verimli bir şekilde çalışacak. Bu yönüyle önceki versiyonlarından daha yetenekli olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanıcılarla sesli diyaloglara girebilen yeni sürümün ses tonlamaları arasındaki farkı ayırt edebildiği açıklandı. Yani kullanıcının duygu durumunu anlayabildiği iddia ediliyor. Ayrıca uygulama farklı sesler de üretebiliyor. Yapay zeka modeli sesine farklı tonlamalar ekleyerek farklı duygular sunabilecek.

Öte yandan, yapay zeka aracının grafik okuma ve kod yazımında da yeni yeteneklere kavuştuğu belirtiliyor. 

GPT-4o'nun ilk aşamada 50 dili desteklediği açıklandı. Yani şu anda 50 dilde kullanılabilecek. 

Tüm bu yeteneklerine rağmen tanıtımda sohbet robotu kusursuz değildi. Gülümseyen bir adamı tahta bir yüzeyle karıştıran robot, bir başka örnekte ise henüz gösterilmemiş bir denklemi çözmeye başladı. 

GPT-4 TURBO'DAN 2 KAT DAHA HIZLI 

GPT4o API hakkındaki bilgilere göre, GPT-4o API, GPT-4 Turbo'ya nazaran 2 kat daha hızlı, yüzde 50 daha ucuz ve 5 kat daha yüksek rate limitlerine sahip. 

Mira Murati'nin açıklamasına göre, GPT-4o, önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak. Bu yeni ChatGPT versiyonu tüm kullanıcılara açık ve ücretsiz olacak. Fakat ücretli abonelik kullananlar ücretsiz sürümü kullananlara kıyasla 5 kat daha fazla kapasite limitine sahip olacak. 

Türkiye'ye temsilci atayan Elon Musk'a ait sosyal medya devi X'in reklam yasağı kaldırıldı Türkiye'ye temsilci atayan Elon Musk'a ait sosyal medya devi X'in reklam yasağı kaldırıldı

Bu arada, GPT-4o'nun metin ve görüntü özelliklerinin bugünden itibaren ChatGPT'de kullanıma sunulacağını belirtelim. 

Öte yandan, ChatGPT'in masaüstü uygulaması önümüzdeki günlerde çıkacak. 

'HER' FİLMİ GERÇEK OLDU 

OpenAI CEO'su Sam Altman X'teki paylaşımında, 'Her' filmine atıfta bulunarak yeni sohbet robotu ile filmin gerçek olabileceğini söyledi. Filmde, Joaquin Phoenix'in canlandırdığı karakter, Scarlett Johansson'ın seslendirdiği yapay zeka asistanına aşık oluyordu.