Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrailli Bakana tepki: Gündemi değiştirmeye yönelik faydasız çaba Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrailli Bakana tepki: Gündemi değiştirmeye yönelik faydasız çaba

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, maden faciasının 10’uncu yıl dönümü nedeniyle Manisa’nın Soma Maden Şehitliğine gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, maden şehitlerinin aileleri onuruna düzenlenen akşam yemeğine gitti. Yemeğe Özel’in yanı sıra Manisa Valisi Enver Ünlü, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek ve protokol üyeleri de katıldı. Yemek sonrası Özel, ilçedeki bir parkta, ‘Türkiye’nin Aynası: Soma’ isimli belgeselin gösterimini izledi.

Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasının yıl dönümü nedeniyle Soma Mezarlığı'ndaki Maden Şehitliği'nde anma programı düzenlendi. Kur'an okunup, dua edilen anma törenine Manisa Valisi Enver Ünlü ve eşi Sema Ünlü, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcıları, CHP MYK Üyeleri, CHP milletvekilleri, İYİ Parti Manisa Milletvekili Şenol Sunat, Deva Partisi Manisa Milletvekili Selma Aliye Kavaf, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rana Kibar, ilçe belediye başkanları, sivil tolum kuruluşlarının temsilcileri, şehit madencilerin aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Okunan duaların ardından şehit madenciler ve mezarları Soma dışında olan madenciler için yapılan anıt mezarlara karanfil bırakıldı.

ÖZGÜR ÖZEL MADEN BÖLGESİNDEYDİ

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, şehit mezarlarına karanfil bırakırken bir yandan da şehit madenci ailelerine başsağlığı dileyerek, sohbet etti. Maden faciasında oğlunu kaybeden Ayşe İlçi, Özgür Özel'in boynuna sarılarak hiçbir zaman kendilerini yalnız bırakmadığı için teşekkür etti. Diğer madenci aileleri de Özel'e yanlarında olduğu için 'Hakkınız ödenmez' diyerek teşekkür etti. Özel, anma töreninde maden şehidi Mahmut Akbulut'un babası Şerafettin Akbulut ve maden şehidi Ali Yüksel'in annesi Fatma Yüksel ile de bir süre sohbet etti.

AÇIKLAMA YAPTI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel konuya ilişkin olarak şu a.ıklamada bulundu:

"Soma'nın olduğu gün 301 kişi hayatını kaybetti. Sadece Türkiye'den değil dünyanın her yerinden televizyonlar gelip madeni gören bir tepeden bir hafta canlı yayın yaptılar" diyen Özel, "Bugüne geldik. 649 madenci öldü. 10 yılda Soma'dan iki katı fazlası maden işçisi hayatını kaybetti ama bu televizyonlar yok. İşçiler, emekçiler mesaj net. Sermaye size 'Örgütlenin, birlikte olun, ölecekseniz bile birlikte ölün ki gözümüz sizi görsün' diyor. Ölmek için değil, ölmemek için sendikalı olun. Yaşamı savunanlar örgütlensin.

Karşımızdaki organize kötülük ayrı ayrı olduğumuzda bizi öldürüyor, öldürmekle kalmıyor yok sayıyor. Acıyı görmüyor bunun için örgütlülük önemlidir. Mutlaka sendikalı olun ama sarı sendikadan olmayın. Açık açık konuşuyorum her türlü örgütlenmenin arkasındayım. Türk-İş'in, Maden İş'in Zonguldak Havzası'nda örnek işleri var ancak bunlar Soma'daki çizgide oldukça benim gözümde sendika değillerdir.

Sendika görevini yapsaydı işçiler hayatını kaybetmeyecekti. Sendika ağalarının kendilerini yeniden seçtirdiği bu sarı sendikacılığa Soma'dan isyan ediyoruz. Soma'daki çarpık yapıyla, aidatları keserken sendika olan; hak aramaya gelince olmayanların emekçilerle yürüyecek bir adım yeri yoktur. Sırtınızdaki kenelerden, emeğinizi sömürenlerden kurtulun. Hakkınızı arayacak bir yerde örgütlenin" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA