Gökhan Erek / Muhabir

İstanbul’un Fethi’nin 571. yılı dolayısıyla toplumun farklı kesimlerinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı sosyal medya hesabı X (eski adıyla Twitter) üzerinden yapılan paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Mayıs İstanbul Fethi mesajı yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya tarihinin ve tarihimizin muhteşem zaferlerinden biri olan İstanbul’un Fethi’nin 571. yıl dönümünü kutladığını söyledi. 

“FETHİN RUHUNU ANLAMAK İÇİN MÜBAREK ZAFERİN NASIL KAZANILDIĞINI İYİ BİLMEK GEREKİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, fethin ruhunu anlamak için mübarek zaferin nasıl kazanıldığını iyi bilmek gerektiğini belirterek, “Askeri dehası, kahraman ordumuzun azim ve kararlılığı ile aziz milletimizin bir kıtaya kök salmasına vesile olan fethin ardından, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’in hoşgörü ve adaletli yönetimiyle İstanbul, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir merkez olmuştur.” dedi.

“SANATÇILARA İLHAM KAYNAĞI OLAN İSTANBUL”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihinin izlerini günümüze taşıyan sanatçılara ilham kaynağı olan İstanbul’un, çağımızda ülkemizin iş, finans, ticaret, sanat, kültür ve inanç merkezi olarak dünyanın en gözde şehirleri arasında olduğunu da sözlerine ekledi. 

“TÜRKİYE YÜZYILI HEDEFİNE ULAŞMA YOLUNDA İLHAM VERİYOR”

Fatih Sultan Mehmet ve kahraman askerlerinin İstanbul’u fethederken sahip olduğu inanç, kararlılık ve azmin bugün kendilerine Türkiye Yüzyılı hedefine ulaşma yolunda ilham verdiğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu şekilde sonlandırdı, “İstanbul'un Fethi’nin 571. yıl dönümü vesilesiyle, bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile aziz şehitlerimizi rahmetle, hürmetle ve minnetle yâd ediyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndü Cumhurbaşkanı Erdoğan yurda döndü

Muhabir: Gökhan Erek