LEYLA İLHAN-MUHABİR 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından EFES 2024 tatbikatına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Fahrettin Altun: Azerbaycan'ın 15 Haziran Milli Kurtuluş Günü'nü kutluyorum Fahrettin Altun: Azerbaycan'ın 15 Haziran Milli Kurtuluş Günü'nü kutluyorum

"EFES 2024 Tatbikatı’na katılan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ile dost ve kardeş ülkelerin tüm personeline teşekkür ediyorum. Tatbikatın, birleşik ve müşterek harekâtın planlanması, koordinasyonu ve icrası konusunda ordumuzun kabiliyetlerini artıracağına inanıyorum. İki yıl önce gerçekleştirdiğimiz EFES-2022 Tatbikatı’na katılan ülke sayısı 37’ydi. Tatbikata olan ilginin bu sene her düzeyde arttığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. EFES-2024 Tatbikatı’nda hiçbir ülke hedef alınmıyor. Tatbikatımız, barışı destekleme harekâtına dayalı jenerik bir senaryoyla icra ediliyor. Envantere yeni giren yerli ve millî sistemleri de yine tatbikatta kullanma fırsatı buluyoruz. Tatbikatta 33 farklı silah, araç ve sistemin ilk kez denemesini yapıyoruz. Biz savunma sanayisi dâhil ilişkilerini kazan-kazan anlayışıyla geliştirmeye çalışan, bunun mücadelesini veren bir ülkeyiz. Geçtiğimiz yıl 185 ülkeye 230 çeşit ürün ihraç ederek 5,5 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştık. Aynı zamanda 10 milyar 240 milyon dolarlık yeni sözleşme imzaladık. Bugün 50 ülke Türk şirketlerinin ürettiği insansız sistemleri kullanıyor. EFES-2024 Tatbikatı’nı, savunma sanayisindeki tecrübemizi dostlarımızla paylaşma anlayışımızın yeni bir sembolü, bir nişanesi olarak görüyoruz. İki safha halinde toplam 11 bin askerî personelin katılımıyla 25 Nisan’dan beri icra edilen EFES-2024 Tatbikatı’na destek veren herkese teşekkür ediyorum"

Editör: Leyla İlhan