DEM Parti'li Van Büyükşehir Belediyesi ile İpekyolu Belediyesi, 1 Mayıs İşçi Bayramı’ndan 1 gün sonra çok sayıda işçinin iş akdine son vermişti. İşten çıkarılan işçiler ise HAK-İŞ Van Şubesi öncülüğündeki eylemlerini 67 gündür sürdürüyor.

"EYLEMLERE DİĞER BELEDİYELERDEN DE KATILAN OLDU"

Eylemlere Edremit Belediyesi, Tuşba Belediyesi ve son olarak Gevaş Belediyesi'nde işlerine son verilen işçiler de katıldı.

İŞTEN ÇIKARILANLARIN HER BİRİ 4-5 YILDIR ÇALIŞIYORDU"

İşten çıkarmalar hakkında açıklamalarda bulunan HAK-İŞ Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz, eylemlerinin 67’inci gününde olduklarının altını çizdi. İşinden olan işçilerin yeniden ekmeğine dönmesi için mücadele verdiklerini aktaran Akdeniz, “Yine Van’ın Gevaş ilçesindeki belediyede 36 arkadaşımızı işten çıkardılar. İşten çıkarılan bu arkadaşlarımızın her biri 4-5 yıldır çalışanlardı. Bunlar 3-5 aylık çalışanlar da değildi. Geçtiğimiz iki gün içinde Gevaş Belediyesi de işçi kıyımına başladı. İşçi çıkışları daha DEM Parti tarafından sürdürülüyor." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan basketbol oynadı Cumhurbaşkanı Erdoğan basketbol oynadı

"MÜZAKERE ÇAĞRILARIMIZA OLUMLU YANIT GELMEDİ"

Müzakere çağrılarına herhangi bir olumlu yanıt gelmediğini dile getiren Akdeniz,  şunları kaydetti, "Eylemlerimizin sonlandırılacağını umuyorlar, ama böyle bir ümide kapılmasınlar. Bu insanlar da bir an önce ekmeklerine geri dönsünler. İşçi kıyımları yavaş yavaş diğer arkadaşlarımızın başlarına da gelecektir. Bunlar 7-10 yıllık işçilere yavaş yavaş sirayet ediyor."

Kaynak: İHA