Gökhan Erek / Muhabir

İsrail, Gazze ve Filistin’de soykırım, insan katliamlarına devam ederken Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır'a, Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını bildirdi. İsrail ordusu ise Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak, Mısır’la olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurdu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli de partisinin grup toplantısında İsrail’in Gazze’de yaptığı insanlık dışı eylemlere ve anlaşma şartlarına uymaması ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

ÇOK TEHLİKELİ

Devlet Bahçeli, insanlığın, zulme karşı birleştiği ve bilendiğini hatırlatarak, “Bu gelişmeler yaşanıyorken Kahire’de yürütülen ateşkes ve rehine takası anlaşmasının çıkmaza girmesi çok tehlikelidir.”

“SOYKIRIMIN DEVAMINA İŞARETTİR”

Refah’a operasyon ve saldırı tehdidinden geri durmayan Netenyahu’nun, müzakere sürecini dinamitlediğinin altını çizen Devlet Bahçeli, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “Gazze’ye yönelik saldırıların kesilmesini açıkça ihtiva etmeyen bir anlaşmanın kalıcı ve kabul edilebilir olması elbette düşünülemeyecektir. İsrail yönetiminin, ateşkes çabalarını sabote etmek için beyhude gerekçeler uydurması, esir takasına eş zamanlı olarak Gazze’ye saldırıları sonlandırma talebine kapalı durması soykırımın devamına işarettir.”

“BM ACİL DEVREYE GİRMELİDİR”

Devlet Bahçeli Gazze’de yaşanan olayların sona ermesine yanaşmayan Netenyahu’nun, bedel ödemesinin artık bir insanlık ve hukuk namusu olduğunu belirterek şunları kaydetti, “Birleşmiş Milletler çok acil devreye girmelidir. İsrail askerleri işgal edilen bölgelerden ön şartsız çıkmalıdır. Zira bölge bıçak sırtındadır.”

ZULMÜ CESARETLENDİREN SKANDAL

Masumlar adına inisiyatif üstlenmesi gereken ABD Yönetimi’nin Suudi Arabistan ile planlanan savunma anlaşmasına İsrail ile diyalog şartı koymasının zulmü cesaretlendiren bir skandal olduğunu dile getiren Devlet Bahçeli, sözlerini  şu şekilde sonlandırdı, “İki Devletli Çözüme bir destek verip bir burun kıvıran, bugün söylediğini yarın söyleyen ABD Yönetimi’nin güvenilmez politikaları, cinayet ve katliamları maalesef teşvik etmektedir.” 

Kılıçdaroğlu'ndan dikkat çeken çıkış: Beni zorla aday yaptılar Kılıçdaroğlu'ndan dikkat çeken çıkış: Beni zorla aday yaptılar

Muhabir: Gökhan Erek