Cumhurbaşkanı Erdoğan, ŞİÖ 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere saat 10.15'te Esenboğa Havalimanı'ndan Kazakistan'ın başkenti Astana'ya hareket etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Vladimir Putin görüşmesi gerçekleştirildi. İki lider Astana'da bir araya geldi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın burada Rusya'nın lideri Vladimir Putin ile yapacağı görüşmenin detayları merak ediliyordu. İki lider bir araya geldi.

"SÜREKLİ TEMAS HALİNDEYİZ"

Vladimir Putin şu ifadeleri kullandı:

6.7 milyon Rus turist Türkiye'yi ziyaret etti, yıllık ticaret hacmimiz 55 milyar dolar oldu Geleceğe dönük hedeflerimizi belirleyeceğiz. Sürekli temas halindeyiz. Kilit konularla ilgili nabız yokluyorlar. Sizleri burada gördüğüme sevindiğimi söylemek istiyorum.  

"CİDDİ ADIMLAR ATABİLECEĞİMİZE İNANIYORUZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan buluşmada şu ifadeleri kullandı

Bakan Bayraktar'dan 'Gabar' açıklaması: İnceleme başlatıldı Bakan Bayraktar'dan 'Gabar' açıklaması: İnceleme başlatıldı

Değerli dostum ile uzunca bir süredir görüşemedik. Telefon diplomasisi ile görüşmelerimiz oldu. Ama arkadaşlarımız sürekli birbirleri ile irtibat halindeler. Bakanlarımız irtibatlarını sürekli sürdürdüler. Nükleer enerji santralleriyle ilgili ciddi adımlar atacağız. Sinop Nükleer Enerji Santrali ile ilgili görüşmelerimiz var. Bu konuda ciddi adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Bu konu ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız muhatabı ile görüşmelerini sürdürüyor.

"7 MİLYON TURİSTİN GELMESİ ÇOK ÖNEMLİYDİ"

Bu arada özellikle BOTAŞ ve GAZPROM arasındaki ilişkiler samimi bir havada devam ediyor. 55 milyar dolarlık bu hacim bizim için çok çok önemli değil. Bizim hedefimiz 100 milyar doları yakalamaktı. Bu 100 milyar dolara ulaşabileceğimize inanıyorum. Böyle bir potansiyele sahibiz.

Turist noktasında ise 7 milyon yaklaşık turistin ülkemize gelmesi bizler için çok çok önemliydi. Rus turistlerin Türkiye'de ağırlanması önem arz ediyor. Bu konudaki samimiyetimiz aynı kararlılıkla devam ediyor. Aynı şekilde devam ettireceğiz. Yeter ki, Rus turistler Türkiye'den memnun kalsınlar.

Rusya-Türkiye arasındaki bu sıcak ilişkinin ötesinde sizleri de (Putin) en kısa zamanda ülkemde ağırlamak istiyorum.

Editör: Berfin Bitirim