Gökhan Erek / Muhabir

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in, yeğeni Furkan Bozbey’i belediyenin iştirak şirketlerinden Bursa Kent Yapı İmar Bilişim Enerji’ye (BURKENT) Yönetim Kurulu Başkanı olarak ataması kamuoyu tarafından tartışılırken; Bozbey savunmasını ise ‘güvenilir insan bulamama’ şeklinde yaptı.   

Gazeteci Fatih Altaylı da Bozbey’in atama  kararı ve yaptığı savunma üzerinden değerlendirmelerde bulunup Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel’e çağrıda bulundu.

“BURASI BABANIN DÜKKANI MI?”

Altaylı, Bozbey’in yeğenini ataması ile ilgili, “Bunu yaptığın andan itibaren AK Parti Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ı, yarın öbür gün oğlu bilmem kim, öbür gün öbür damadı bilmem kimi herhangi bir kamu pozisyonuna getirmesine, ağzını açıp tek kelime söyleyemezsin. Burası babanın dükkanı mı, hakaret etmemek için kendimi zor tutuyorum. Babanın dükkanımı da ‘Kardeşim kasada kardeşime, yeğenime güvenirim.’ diyosun.  Böyle bir şey olabilir mi?” dedi.

AK Partili Hatipoğlu: Vatandaşa yönelik vaatler sunulmasının önemi umarım kavranmıştır AK Partili Hatipoğlu: Vatandaşa yönelik vaatler sunulmasının önemi umarım kavranmıştır

“AFFEDİLEMEZ KUSUR”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Mustafa Bozbey’i ciddi bir şekilde uyarması gerektiğini vurgulayan Altaylı, sözlerini şu şekilde sürdürdü, “CHP demeli ki ‘Bir hafta 10 gün içerisinde bu çocuğu bu görevden almazsan, seni partiden ihraç ediyoruz’ ve partiden ihraç etmeli. İstiyorsa gitsin, AK Parti’ye, MHP’ye, Gelecek, DEVA nereye giriyorsa girsin. Bu affedilemez bir kusurdur.”

“MİLLET SANA GÜVENDİ DE OY VERDİ”

Bozbey’in, yeğenine güvendiği için göreve atadığını açıklamasını değerlendiren Altaylı, “Sen ona güveniyorsan ben sana güvenmiyorum kardeşim. Sen kimsin? Ulan, millet sana güvendi de oy verdi. Yeğenini yap diye mi? O zaman yeğenini çıkarsaydın aday diye gösterseydin.” ifadelerini kullandı. 

“BURSA’YI KAYBET GÖNÜLLERİ KAZAN”

Kişilerle ilgilenmediğini aktaran Altaylı, şunları kaydetti, “Mustafa Bozbey, Ahmet Karabey bilmem ne? Bunu yapan adama parti diyecek ki ‘Mustafa Bey, on gün içerisinde bu kişinin görevine son vermezseniz, sizi partiden ihraç ederiz.’ Bursa’yı kaybettik. Kaybet kardeşim, Bursa’yı kaybet. Gönülleri kazan. Bursa’yı kaybet Türkiye’yi kazan. Böyle kazansan ne olur?”

“HERHANGİ MEDENİ BİR ÜLKEDE OLMAZ”

Herhangi medeni bir ülkede Bozbey’in yaptığı tarzda bir atamanın olmadığını aktaran Altaylı, sözlerini şu şekilde devam ettirdi, “Sıkıyorsa bir Batı demokrasisinde böyle birşeyin b’sİ, danışmanın d’si, yönetim kurulu üyeliğinin y’sini yapsınlar, bir akrabayı da bak bakalım ne oluyor?” 

“GÖREVDEN ALINMAZSA YAZIKLAR OLSUN”

CHP Yönetimi ve Genel Başkan Özgür Özel’e, seslenen Altaylı, “Mustafa Bozbey’i hızlı bir biçimde uyarıp, kamuoyuna da açık bir şekilde bir hafta, 10 gün içerisinde neyse makul süre. Bana sorarsan bir saattir. Görevden alınmasını sağla. Bu adamı partiden, arkasına sağlam bir tekme vurarak, tak diye izi kalacak sesi buradan duyulacak şekilde bunun arkasına tekme vurmazsan eğer; o kişi görevden alınmazsa yazıklar olsun.” şeklinde konuştu. 

“BULAMIYORSAN ZATEN ADAM DEĞİLSİN”

Bozbey’in, Bursa’ya belediye başkanı olduğunu hatırlatan Altaylı, “Koca Bursa’da, koca CHP Teşkilatı’nda, Bursa halkı içerisinde, hadi Bursa’da bulamadın, başka yerden bul kardeşim. İzmir Belediyesi’ne İstanbul’dan bir adam götürdüler. İstanbul Belediyesi’ne İzmir’den Buğra Gökçe’yi getirdiler. Ne olacak? Bulamıyorsan zaten adam değilsin, zaten o koltuğu haketmiyorsun.” dedi. 

SEN BUNLARI ELEŞTİRMEDİN Mİ ZATEN?

Altaylı, Cumhuriyet Halk Partisi içerisinden bazı kesimlerin AK Parti’nin gelmesi durumunda aynı şeylerin yaşanacağına dair çıkışları ile ilgili de “Evet biliyoruz. Yarın iktidar olmaya devam ettikçe de aynısını yapmaya devam edecek. Onu da biliyoruz. Sen yapma. Sen bunları eleştirmedin mi zaten? Babanın çiftliği mi orası? Bursa halkının orası.” ifadelerine yer verdi. 

Muhabir: Gökhan Erek