İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de katliamlarını sürdürüyor.

Gazze’de İsrail ordusunun yaklaşık 35 bin kişiyi katletmesinin ardından Filistin için hiç ses çıkarmayan ünlülere tepki göstermek adına sosyal medya kullanıcıları harekete geçti.  

Birçok sosyal medya kullanıcısı TikTok, Instagram, Twitter ve Facebook gibi milyarlarca abonesi olan platformlarda dünyaca ünlü isimleri, markaları ve İsrail yanlısı haber üreten haber sitelerini “engelleme” akımı başlattı.

Sosyal medya kullanıcıları “Operation Blockout” adını verdikleri akım ile sosyal medya hesaplarında #blockout2024 etiketini kullanarak milyonlarca takipçisi olan birçok ünlüyü ve markayı sosyal medya hesaplarından engellediklerini duyurdu.

Engellenen haber siteleri arasında CNN, BBC, ve Daily Mail gibi uluslararası haber kuruluşları da yer aldı.

Bir kullanıcı "engellenecekler listesi" oluşturarak TikTok hesabından Filistin hakkında konuşmayan ünlüleri paylaştı.

Kardashian- Jenner ailesi, Taylor Swift, Beyonce, Selena Gomez, Justin Bieber, James Charles, Rihanna gibi dünyaca ünlü isimler listede yerini aldı. 

Mahkeme ressamları Trump’ı nasıl yansıtıyor? Mahkeme ressamları Trump’ı nasıl yansıtıyor?

Öte yandan sosyal medyada milyonlarca takipçisi olan dünyaca ünlü mankenlerin, oyuncuların ve şarkıcıların 1 gecede 3 milyondan fazla takipçi kaybettiği aktarıldı.

Söz konusu akımın ise 6 Mayıs Pazartesi günü New York City’de düzenlenen yıllık bağış toplama galası olan Met Gala’da hiçbir ünlünün Filistin hakkında ses çıkarmamasının ardından başlatıldığı belirtiliyor.

Kaynak: Haber Merkezi