Fransa, ada sömürgesi Yeni Kaledonya'da çıkan isyan sebebiyle Türkiye ve Azerbaycan'ı suçladı. Fransa İçişleri Bakanı  Gerald Darmanin, "Azerbaycan'ın Yeni Kaledonya'daki olaylara müdahale ettiğini" öne sürdü. Fransız medyası ise Fransa'nın iç güvenlikten sorumlu istihbarat teşkilatı DGSI'ın (Direction Générale de la Sécurité Intérieure) geçtiğimiz mart ayında, yerli halkın temsilcilerinin, başkent Ankara’da düzenlenen bir uluslararası dekolonizasyon konferansına katıldığını öne sürdü. Europe'nin, DGSI kaynaklarına dayandırdığı haberinde kaynak delegasyonunun ulaşım masrafları Azerbaycan’ın gizli servisleri tarafından karşılandı. İddiaya göre Ankara'daki bu toplantının sonunda, Emmanuel Macron’a hitaben, Fransa’nın "sömürgeci sapmalarını" kınayan bir açık mektup yazıldı.

AZERBAYCAN'DAN FRANSA'YA KINAMA

Öte yandan bu suçlamalar Azerbaycan'ı çok kızdırdı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in "Azerbaycan'ın Yeni Kaledonya'daki olaylara müdahale ettiği" yönündeki iddialara "Fransa'nın Azerbaycan'a yönelik aşağılayıcı açıklamalarını şiddetle kınıyor ve 'Ermenilerin toplu katliamı' gibi kabul edilemez suçlamalarla Azerbaycan'a yönelik karalama kampanyasının durdurulmasını talep ediyoruz." dedi.

Hacızade, yaptığı yazılı açıklamada, Fransa İçişleri Bakanı Darmanin'in bir televizyon kanalına verdiği röportajda Azerbaycan aleyhine iddialarda bulunduğunu belirtti.

Darmanin'in Fransa'nın Hint-Pasifik'teki özerk bölgesi Yeni Kaledonya'daki bağımsızlık taraftarlarının liderleriyle Azerbaycan arasında ilişki bulunduğunu iddia ettiğini hatırlatan Hacızade, "Fransız Bakan'ın mesnetsiz iddialarını tamamen reddediyoruz." ifadelerini kullandı.

Hacızade, "Fransa'nın Azerbaycan'a yönelik aşağılayıcı açıklamalarını şiddetle kınıyor ve 'Ermenilerin toplu katliamı' gibi kabul edilemez suçlamalarla Azerbaycan'a yönelik karalama kampanyasının durdurulmasını talep ediyoruz." çağrısı yaptı.

Darmanin'in, ülkesinin yerli halklara karşı işlediği insanlık suçlarını ve milyonlarca masum insanın vahşice öldürülmesine neden olan sömürgecilik geçmişini hatırlamasının daha doğru olacağını belirten Hacızade, "Fransa İçişleri Bakanı, Azerbaycan'ı Yeni Kaledonya'daki bağımsızlık yanlısı protestoları desteklemekle suçlamak yerine, ülkesinin bu tür protestoları körükleyen başarısız denizaşırı politikalarına odaklanmalıdır. Fransa'yı bir kez daha ülkemize yönelik asılsız iddialara son vermeye çağırıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

YENİ KALEDONYA'DAKİ PROTESTOLAR

Yeni Kaledonya'da bağımsızlık yanlıları, seçimlerdeki etkilerini azaltacağı için Fransız hükümetinin anayasal reform girişimine karşı çıkıyor.

Ada'da son 2 gündür artan şiddet olaylarında yaklaşık 200 iş yeri ve 50'den fazla araç ateşe verilmişti.
Olaylarda, 130 kişi gözaltına alınmış ve 60'tan fazla güvenlik görevlisi yaralanmıştı.
Yeni Kaledonya'da artan şiddet olaylarının ardından olağanüstü hal ilan edilmişti.

Fransa falcıya para kaptıran belediye başkanı gündemde Fransa falcıya para kaptıran belediye başkanı gündemde

Editör: Ela Duyar