Google’ın I/O 2024 geliştirici konferansında çok sayıda yapay zeka özelliği tanıtıldı. En büyük ilgi Google'ın yapay zeka sohbet robotu Gemini'ye gelen yeni özelliklerdi. Ancak gözden kaçırılan bir nokta oldu. Bu da Gemini ile telefonlara gelecek olan yapay zeka destekli dolandırıcılık önleme özelliği. 

Webtekno'nun haberine göre, söz konusu yeni özellik sayesinde kullanıcılar dolandırıcılık amaçlı yapılan aramalardan korunacak. Artık telefonunuz, sizi aramaların ortasında şüpheli bir şey tespit ederse uyarabilecek. 

YAPAY ZEKA DOLANDIRICILIK TESPİT ÖZELLİĞİ GELİYOR

Özellik, şirketin yapay zekâ modeli Gemini’ın Android telefonlarda yerleşik ve çevrim dışı olarak kullanılmasını sağlayan küçültülmüş versiyonu “Gemini Nano”yu kullanıyor. Gemini Nano, test edilen bu özellikle sizi arama sırasında uyarabiliyor.

Yapay zekâ, kullanıcının karşısındakinin “dolandırıcı olabileceği” konusunda uyarırken görüşmeyi sonlandırmasını önerecek. Bunu da şüpheli aktiviteler tespit ederse yapacak. Kimlik veya kredi kartı bilgileriniz gibi hassas verilerinizin istenmesi bu şüpheli aktivitelere örnek olarak verilebilir.

AB çocukların güvenliği için harekete geçti: Meta uygulamaları 'tavşan deliği' etkisine yol açıyor AB çocukların güvenliği için harekete geçti: Meta uygulamaları 'tavşan deliği' etkisine yol açıyor

GOOGLE YENİ YAPAY ZEKA ÖZELLİKLERİNİ DUYURDU 

Google, yıllık geliştirici konferansı "Google I/O 2024"te, arama, fotoğraflar ve Android işletim sisteminin aralarında bulunduğu birçok alandaki iyileştirmeler de dahil olmak üzere yeni yapay zeka ürün ve özelliklerini duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, "Gemini 1.5 Pro" modelinde çeviri, kodlama, akıl yürütme gibi temel kullanım durumlarında bir dizi kalite iyileştirmesi yapıldığı belirtildi.

Gemini serisinin en yeni üyesi olan "Gemini 1.5 Flash" modelinin tepki hızının en önemli olduğu daha dar veya yüksek frekanslı görevler için optimize edildiği vurgulanan açıklamada, modelin konuşmaları hızlı şekilde özetleyebileceği, resimlere ve videolara altyazı koyabileceği, büyük dokümanlardan ve tablolardan veri çıkarabileceği kaydedildi.

Açıklamada, yeni nesil açık kaynak modeli Gemma ailesine eklenen iki yeni model de tanıtılırken, "Project Astra" ile yapay zeka asistanlarının geleceğine ilişkin ilerlemeleri paylaşıldı.

Yüksek çözünürlüklü video oluşturmaya yönelik model Veo ile metinden görüntüye model olan Imagen 3'ün de duyurulduğu açıklamada, Gemini ile fotoğraf aramanın yeni yolu "Ask Photos" özelliği tanıtıldı.