Berfin Bitirim-Muhabir

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bu yıl üçüncü kez yine toplanmaya hazırlanıyor.

Beştepe'de gerçekleştirileceği ifade edilen kritik toplantının en önemli başlığı terör ile mücadele olacak. Türkiye'nin öncelikli hedefi; Irak sınırlarındaki güvenlik çemberinin bu sene içerisinde kapanması.

OPERASYONLAR MASADA

Toplantıda, Irak'ın kuzeyindeki terör unsurlarının yok edilmesi için düzenlenmeye devam edilen operasyonlar da masaya yatırılacak.

Ayrıca terör örgütü PKK/YPG'nin Suriye’nin kuzeyinde işgal ettiği yerlerde yasa dışı seçim düzenleme hazırlığı ve kendini meşrulaştırma çabasına karşılık alınması gereken önlemlerle ilgili görüşülmesi bekleniyor.

İSRAİL’İN DEVAM EDEN KATLİAMLARI

Milli Güvenlik Kurulu'nda, İsrail'in Filistin topraklarında sürdürdüğü katliamlarda en önemli gündem maddelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Saldırıların durdurulması, insani yardımların kesintisiz şekilde masumlara gönderilebilmesi ve İsrail’in gerilimi bölgeye yayma çabalarının önüne geçilmesi için yürütülen diplomasi trafiğinin üzerinden bir kez daha geçilecek.

İspanya, İrlanda ve Norveç'in ardından Filistin Devleti'ni tanıyan ülkelerin sayısının artması adına neler yapılabileceği de görüşmelerde konuşulacak konular arasında.

Şırnak’ta son1 ayda, 202 yangında 23 bin dönüm alan zarar gördü Şırnak’ta son1 ayda, 202 yangında 23 bin dönüm alan zarar gördü

Bölgesel ve uluslararası güvenlik konuları da görüşülecek

MGK toplantısında Rusya-Ukrayna Savaşı, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış süreci, İran'daki gelişmeler ve Yunanistan ile ilişkiler başta olmak üzere diğer bölgesel ve uluslararası konular konuşulacak.

Editör: Berfin Bitirim