İstanbul yine büyüleyici bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Türk İslam Eserleri Müzesi’nde, halıların tarih kokan düğümleri arasında kaybolmak isteyenler için iki muhteşem sergi açıldı: "Aşkla Düğümlenen Sanat: Türk Halıları" ve "Osmanlı Dönemi Suriye Lübnan Dokumaları"…

Söz konusu sergiler Uluslararası Doğu Halıları Konferansı (ICOC) kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı'nın desteğiyle İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) ev sahipliğinde düzenlendi. Açılış töreni, İHİB Başkanı Ahmet Hayri Diler, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Bülent Gönültaş ile mimar ve halı tekstil antikacısı Alberto Boralevi'nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Bülent Gönültaş’ın da altını çizdiği gibi, bu sergi Türkiye'nin en nadide müzelerinden birinde, dünyanın en güzel koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. 13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar uzanan süreçte, halıların dokusunda tarihin izlerini görmek mümkün.

Açılışın ardından yerli ve yabancı ziyaretçiler, sergilenen halıları inceleyerek hatıra fotoğrafları çektirdi. Sergi alanında halı dokumacılığı yaparak sergiye dâhil olan Elveda Solak, yaptığı açıklamada, 20 yıldır dokumadığı halılara yeniden başladığını ve unutmadığı her şeyi yeniden yaşadığını dile getirdi.

Halılar, sadece birer eşya değil; dokuyan kadınların duygularının, yaşamlarının ve zamanın dilinin birer yansıması. Elveda Solak’ın da ifade ettiği gibi, halılar o dönemin ekonomisini, statüsünü ve devletin gücünü temsil ediyor. Solak, halı dokuma sanatının yok olmasını istemediğini, yaşatılması gerektiğini vurguluyor. Elveda Solak, bu sanatı, akademik eğitim almamış ancak bu işi aktarma yoluyla öğrenmiş kişilerin de değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor; çünkü bizden sonra gelen neslin halı dokuma sanatını devam ettiremeyeceğini düşünüyor.

Eğer siz de halıların büyülü dünyasında kaybolmak istiyorsanız sergileri 23 Ağustos’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Tarihin ilmek ilmek işlendiği bu nadide eserler sizleri bekliyor. Halılarda geçmişin izlerini görmek ve duyguların ilmeğiyle dokunan sanat eserlerine tanıklık etmek isteyenler bu eşsiz fırsatı kaçırmamalı. Aşkla düğümlenen sanat, tarihin ve duyguların yansıması olan bu sergilerde hayat buluyor.