Berfin Bitirim-Muhabir

İsrail, 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze'de katliam yapıyor. 34 bini aşkın kadın ve çocuk İsrail tarafından soğuk kanlılıkla öldürülürken, hayatta kalanlar ise açlık, susuzluk ve salgın hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyor. Dünyanın birçok ülkesinde buna ses çıkaran vatandaşlar kitleler halinde protesto yapmaya devam ediyor.

Öte yandan İsrail güçleri, şimdi de 1,5 milyondan fazla insanın sığındığı Refah'a saldırı düzenledi. Masumların kanı dökülmeye devam ediyor.

Yardım gönüllüleriyle birlikte oluşturduğu "AHBAP" ile Türkiye'de deprem ve diğer afet bölgeleri dahil, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli çalışmalar yapan başarılı sanatçı Haluk Levent, bu kez Filistinliler için konuştu.

HALUK LEVENT İSRAİL’İ KINADI

Haluk Levent, bu kez Birleşmiş Milletler nezdindeki bir toplantıya katılarak İsrail'in eylemlerini protesto etti. Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Levent'in sözlerini kesmek istediler.

İstanbul'da derneğe silahlı saldırı İstanbul'da derneğe silahlı saldırı

Haluk Levent şu ifadeleri kullandı:

"Güzel ülkem Türkiye'den selamlar getirdim. Bugün burada sadece bir rock sanatçısı olarak değil, bir iyilik organizasyonu olan AHBAP'ın kurucusu ve başkanı olarak bulunuyorum. Bugün buraya projelerimi anlatmaya gelmiştim ancak bu sabah uyandığımda Gazze'de 600 binden fazla çocuğun büyük tehlike altında olduğunu öğrendim. Biz AHBAP olarak Gazze'ye insani yardım göndermeyi denedik ama çok fazla engelle karşılaştık. Bildiğiniz gibi 100'den fazla BM çalışanı da hayatını kaybetti. Ayrıca Başbakan Netenyahu'ya da bir soru sormak istiyorum. 10 binden fazla çocuğun öldürülmesini nasıl haklı gösterebilirsiniz? Bu nedenle İsrail hükümetini bu zulüm ve insani krizden dolayı kınıyorum. Ayrıca Gazze'deki savaşı protesto eden savaş karşıtı Yahudi toplumu olmak üzere Amerikalı ve Fransız öğrencilerle dayanışma içindeyim."

SOSYAL MEDYADAN AÇIKLAMA YAPTI

Konuşmasını sosyal medya hesabından da paylaşan Levent, dünyaya şu şekilde seslendi:

"Kenya’da Birleşmiş Milletler Sivil Toplum Örgütleri toplantısında aslında AHBAP faaliyetleri konusunda konuşmam istenmişti. Ama son dakikada konuşma metnimi değiştirme kararı aldım. İsrail’in Gazze ve Refah soykırımını protesto edeceğiz. Her yerde edeceğiz."