Hamas yaptığı açıklamada, İngiliz asıllı İsrailli rehine Nadav Popplewell'in bir aydan uzun bir süre önce İsrail'in hava saldırısında aldığı yaralar nedeniyle öldüğünü duyurdu. 51 yaşındaki Popplewell, ekim ayının ilk haftasında Hamas'ın İsrail'e yaptığı ani baskında esir alınmıştı. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları daha önce Popplewell'i gösteren bir video yayınlamıştı. 

Popplewell ve 79 yaşındaki annesi Channah Peri, 7 Ekim'de Nirim kibutz'daki evlerinden esir alındı. Aynı gün saldırılarda Popplewell'in ağabeyi Roi hayatını kaybetti. Peri 24 Kasım'da serbest bırakıldı.

Rehineler ve Kayıp Aileler Forumu genel merkezinden yapılan açıklamada Popplewell'in ailesi, "yakın zamanda yayınlanan Hamas videosunun yayınlanmamasını ve kullanılmamasını" talep etti. Örgüt, Hamas'ın elindeki rehineler için İsrail'e yaptığı çağrıda, "Hepsini bugün geri getirecek, yaşayanları rehabilitasyona ve öldürülenleri gömmeye getirecek bir anlaşmayı uygulamaya çalışmalısınız.” ifadesini kullandı. 

İNGİLTERE REHİNELER İÇİN AÇIKLAMA YAPTI 

Hamas'ın elindeki rehineler için İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Birleşik Krallık hükümeti, aralarında İngiliz vatandaşlarının da bulunduğu rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için bölgedeki ortaklarıyla birlikte çalışıyor. Rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz." şeklinde bir açıklama yaptı. 

Çin'e ait sahil güvenlik gemileri 158 gündür tartışmalı Senkaku etrafında Çin'e ait sahil güvenlik gemileri 158 gündür tartışmalı Senkaku etrafında

7 Ekim 2023 günü Hamas'ın silahlı kanadı İzzettin El Kassam Tugayları İsrail'in güneyine şok bir baskın yaptı. Militanların rehin aldığı 128 kişinin Filistin topraklarına götürüldüğü biliniyor, şimdiye kadar rehineler arasında 36 kişinin ise öldüğü doğrulandı.

Editör: Hilal Bardakcı