Türkiye, 31 Mart 2024 Pazar günü Mahalli İdareler Genel Seçimleri için sandığa gitti. 17:00 itibarıyla biten oy verme işleminin ardından sandıklar sayılmaya başlandı. 

Ülke genelinde sandıkların neredeyse tamamı açıldı. Anadolu Ajansı'nın verilerine göre açılan sandık oranı yüzde 99.82 oranında.

Resmi olmayan verilere göre 30 büyükşehirde kazanan partiler belli oldu. 

31 Mart Yerel Seçimleri'nde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), önemli bir başarı elde ederek tarihi bir dönemeç yaşadı. İlk sonuçlara göre, CHP birçok belediyeyi Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AK Parti) devraldı.

Önceki seçimlerde kazandığı büyükşehirler ile ilçe belediyelerini koruyan CHP, 1977 seçimlerinden bu yana ilk kez birinci parti konumuna yükseldi.

30 büyükşehirde kazanan partiler 

AK Parti'den CHP'ye geçen büyükşehirler arasında Balıkesir, Bursa, Manisa ve Denizli bulunuyor. Aynı şekilde, AK Parti'den alınan ilçe belediyeleri arasında Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Bartın, Giresun, Kastamonu, Kırıkkale, Kilis, Kütahya, Uşak, Zonguldak ve Ardahan gibi önemli yerler yer alıyor. 

CHP, 14 büyükşehir 

İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu kimdir?  İbrahim Ethem Hacıosmanoğlu kimdir? 

Türkiye genelinde yüzde 37.74 oranında oy alan CHP, 30 büyükşehirden 14'ünü almış oldu. 

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Balıkesir, Manisa, Denizli, Muğla, Aydın, Antalya, Mersin, Adana, Eskişehir ve Tekirdağ olmak üzere toplamda 14 büyükşehir belediyesini kazandı. 

AK PARTİ: 12 büyükşehir  

Yurt genelinde oyların yüzde 35.49'unu alan AK Parti, Sakarya, Kocaeli, Konya, Kayseri, Samsun, Ordu, Trabzon, Erzurum, Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay olmak üzere 12 büyükşehir belediyesinde galip geldi. Öte yandan daha önce AK Parti'de olan Balıkesir, Bursa, Manisa ve Denizli CHP'ye geçti.  

DEM PARTİ: 3 büyükşehir

81 ilde kendi adayını çıkaran DEM Parti Diyarbakır, Mardin ve Iğdır olmak üzere 3 büyükşehir belediyesini aldı.   

YENİDEN REFAH: 1 büyükşehir 

2024 yerel seçimlerinde yüzde 6.19 oranında oy alarak ülke genelinde üçüncü sıraya yerleşti. Yeniden Refah sadece Şanlıurfa büyükşehir belediyesini aldı.