Bodrum'da 45 derece sıcak asfaltı eritti Bodrum'da 45 derece sıcak asfaltı eritti

Berfin Bitirim-Muhabir

Hatay, 1939 yılında aldığı kararla Türkiye Cumhuriyeti'ne katılmış ve resmi olarak Türkiye toprağı olmuştur. Türk askeri, 5 Haziran 1939 tarihinde İskenderun ilçesi üzerinden Hatay'a giriş yaparak bu tarihi birleşmeyi gerçekleştirmiştir.

VATANDAŞLAR COŞKUYLA KUTLADI

İskenderun’un anavatana katılışının 86. yılı, şehrin her köşesinde büyük bir coşkuyla kutlandı. Kutlamalar kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı Çelik Kanatlar Timi, İskenderun Körfezi’nde nefes kesen bir gösteri sundu. Skorsky helikopterin etkileyici uçuşu ve jandarma personelinin gösterisi, izleyicilerden büyük beğeni topladı. Vatandaşlar, bu anları cep telefonlarıyla kaydetmek için adeta yarıştı.

BAŞKAN MEHMET DÖNMEZ’DEN DUYGUSAL MESAJ

Etkinlikler sırasında İskenderun Anıt Alanı’nda gerçekleştirilen gösterilere katılan İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez, deprem felaketinin yaralarının sarılmaya başlandığı şehirde vatandaşlara umut dolu mesajlar verdi. Dönmez, "Asrın felaketini geride bırakmanın zamanı geldi. Kaybettiklerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Deprem gazilerimize de şifalar diliyoruz. Hayata dönebilmenin koşulu, hayata tekrar ilk adımı atabilmektir. Bugün coşkulu 5 Temmuz Günü yaşıyoruz. Umarım ki bu coşku hayat boyu, İskenderun'da ve Hatay'ın her köşesinde sürer. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu tarihi kararı sonsuza dek bir sembol olarak devam edecektir. Bugün İskenderun'da insanların yüzünü güldürebildiysek ne mutlu bize. Bu ilk adım, İskenderun'umuzun, Hatay'ımızın ve ülkemizin geleceği için umut dolu bir başlangıç olur inşallah" dedi.

Editör: Berfin Bitirim