İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), şehit olmadan 3 gün önce çektiği videoda, "Eğer şehit olursam bir Afrika ülkesine su kuyusu açtırmanızı rica ediyorum." diye vasiyette bulunan Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz’un vasiyetini hayırseverlerin desteğiyle Tanzanya’nın Darüsselam şehrinde yerine getirdi.

Darüsselam şehrine yaklaşık 1,5 saat mesafedeki Chanika bölgesinde açılan Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz Su Kuyusu, binlerce kişiye temiz su sağlarken açılış programında şehidimiz için gıyabi cenaze namazı kılındı ve okunan hatimler tüm şehitlerin ruhuna hediye edildi.

Yangını söndürmek isterken traktör devirdi: 1 yaralı Yangını söndürmek isterken traktör devirdi: 1 yaralı

İDDEF’ten yapılan açıklamada, “Şehidimiz Mehmet Ali Horoz’un vasiyetinin duyulmasıyla birlikte daha önceden yeri tespit edilmiş olan bölgede su kuyusu açılması için harekete geçtik. Hayırseverlerimizin desteğiyle Tanzanya’nın Chanika köyünde açılan elektrikli çeşmeli ve depolu su kuyumuz hem temiz su ihtiyacının olduğu bölgede hem de mescit ve medrese yanında hizmet vermeye başladı. Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz Su Kuyusu’ndan günde binlerce kişi faydalanacak. Şehit askerimiz şehadetinden önce sadaka-i cariye hükmündeki su kuyularına vesile olarak Afrika gibi temiz suya ulaşmanın çok zor olduğu bölgelerde milyonlarca kişiye umut oldu. Destek veren tüm bağışçılarımıza teşekkür ederiz. Şehidimize Allah’tan rahmet dileriz. Şehitlerimizin adını Afrika'da yaşatmaya devam edeceğiz” denildi.

Editör: Berfin Bitirim