Üniversitenin büyük gelir kaybına neden olan Trinity College kampüsündeki beş günlük protesto, Gazze'nin lehine bir zaferle sonuçlandı. Trinity College'deki öğrenciler, üniversitenin İsrailli şirketlerle ilişkilerini kesme sözü vermesinin ardından beş günlük kampa son verdi. Protesto grubunun liderleri, gelişmeyi büyük bir heyecan ve zafer duygusuyla duyurdu. 

Trinity College'den yapılan açıklamada, üst düzey yönetimin protestocularla anlaşma yaptığı belirtildi. Açıklamada, "Trinity, işgal altındaki Filistin topraklarında faaliyet gösteren ve Birleşmiş Milletler'in (BM) kara listesinde yer alan İsrail şirketlerine yapılan yatırımlardan çekilmeyi tamamlayacak. Trinity, diğer İsrail şirketlerine yapılan yatırımlardan çekilmeye çalışacak." ifadesine yer verildi. 

Ayrıca açıklamada, Trinity'nin tedarikçi şirket listesinde yalnızca bir İsrailli şirketin yer aldığı ve sözleşme maddelerinden dolayı bu listenin Mart 2025'e kadar devam edeceği bilgisi paylaşıldı.

Mali Genelkurmay Başkanı General Diarra’dan Bayraktar övgüsü Mali Genelkurmay Başkanı General Diarra’dan Bayraktar övgüsü

İRLANDA POLİSİ ÖĞRENCİLERE MÜDAHALE ETMEDİ

Dublin'deki geniş çaplı protestolar 3 Mayıs günü başladı. Kampüste kamp kuran protestocular bölgeden ayrılmadı ve okulan İsrailli şirketlerle ilişkisini koparmasını istedi. Dublin'deki öğrenciler ABD, Avrupa ülkeleri ve Hindistan'daki eylemlere benzer şekilde Fellows Meydanı'nda çadır kurdu. Protestolar 5 günde sonuç verdi.

İrlanda'daki protestolarda polis, ABD'nin aksine eylemcilere yönelik hiçbir müdahalede bulunmadı. Öğrencilerle yapılan görüşmelere liderlik eden dekan Eoin O'Sullivan, öğrencilere "katılımlarından" dolayı teşekkür etti.

Birleşik Krallık'taki önde gelen bazı üniversitelerin rektör yardımcıları Perşembe günü bir araya gelerek protestoları tartışacak. 

Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, "Üniversiteler sıkı tartışmaların yapıldığı yerler olmalı, aynı zamanda toplumun her üyesi için hoşgörü ve saygının kaleleri olmalıdır. Kampüslerimizdeki sesini duyuran azınlık, diğer öğrenci arkadaşlarının yaşamlarını ve çalışmalarını sekteye uğratıyor ve bazı durumlarda doğrudan taciz ve Yahudi karşıtlığının propagandasını yapıyor. Bunun durması gerekiyor." diyerek protestolara tepki gösterdi. 

FİLİSTİN YANLISI PROTESTOLAR NEDENİYLE 35 BİN EURO KAYBA UĞRADI

Trinity College kampüsündeki protestolar sırasında üniversite, Orta Çağ'dan kalma Kells Kitabı'nı (Book of Kells) ziyaretçilere açamaması nedeniyle tahmini 350 bin Euro gelir kaybına uğradı.