Tüm dünyanın en sıcak gündem maddesi İsrail'in Gazze Şeridi'nden 7 Ekim 2023'ten beri devam ettirdiği katliam olmaya devam ederken, Avrupa ülkelerinden yeni adımlar gelmeye başladı.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Filistin'i tanımanın Filistinlilerin ve İsraillilerin barışa ulaşmalarına olanak tanıyan önemli bir adım olduğuna vurgu yaptı. Sanchez, Filistin devletini resmi olarak tanıdıklarını duyurdu ve attıkları adıma ilişkin, "Kimseye karşı aldığımız bir karar değil” ifadelerini kullandı.

Kararın "uluslararası saygıya" dayandığına vurgu yapan Sanchez, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarında herhangi bir değişiklik yapılmadığını da sözlerine ekledi.

NATO savunma bakanları toplantısı ikinci gününde devam ediyor NATO savunma bakanları toplantısı ikinci gününde devam ediyor

RESMİ OLARAK FİLİSTİN’İ TANIDILAR

Sanchez, "Bu yalnızca tarihsel bir adalet meselesi değil, aynı zamanda barışa ulaşmanın kaçınılmaz bir ihtiyacıdır” dedi.

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM VURGUSU

Sanchez, "Filistin devleti; Batı Şeria ve Gazze'nin bir koridorla birbirine bağlanması, Doğu Kudüs'ün başkent olması ve Filistin Yönetimi'nin meşru hükümeti altında birleşmesi ile yaşayabilir olmalı” ifadelerini kullandı.

İspanya Başbakanı, yarından itibaren tüm çabalarını iki devletli çözümü gerçeğe dönüştürmeye yoğunlaştıracaklarını belirtti.

Resim 2024 05 28 112916584

“GERÇEK BİR KATLİAM GÖRÜYORUZ”

İspanya Başbakan Yardımcısı Yolanda Diaz, ülkesinin Filistin devletini resmi olarak tanımasını kutladı ancak "bunun yeterli olmadığını" ifade etti.

Diaz, bir sonraki adımın istişare için İsrail büyükelçisini çağırmak olması gerektiğine inandığını belirtirken, "Gerçek bir katliam, gerçek bir soykırım görüyoruz." ifadesini kullandı.

Editör: Berfin Bitirim