Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüştü

İspanyol hükümeti, anlaşmanın kesin ayrıntılarını kamuya açıklamamakla birlikte, "Ukrayna'nın hava savunması da dahil olmak üzere kapasitelerine öncelik vermesine olanak tanıyacağını" belirtti. Bu anlaşma, Rusya'nın Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Harkov kentinde 18 kişiyi öldürdüğü saldırıdan 2 gün sonra ve AB liderlerinin Macaristan'ın Ukrayna'ya yardımı engelleme çabalarından şikayetçi olduğu bir dönemde imzalandı.

Sanchez anlaşmanın imzalanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, "Bu anlaşma Ukrayna'nın, bu hafta sonu Harkov'da görüldüğü gibi hâlâ ayrım gözetmeyen saldırılara maruz kalan sivilleri, şehirlerini ve altyapısını korumak için gerekli hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere yeteneklerini artırmasına olanak tanıyacak." ifadesini kullandı. 

İspanya'nın halihazırda Patriot füzeleri tedariği konusunda Ukrayna'ya sözü olduğunu, ayrıca Leopard tankları ve çok sayıda mühimmat göndereceğini ekledi.

İspanya hükümetinin açıklamasına göre, anlaşma kapsamında istihbarat, eğitim, mayın temizleme, savaş bölgelerinin yeniden inşası ve insani yardım gibi diğer alanlarda da yardım sağlanacak.

Geçtiğimiz günlerde Zelenskiy, dünya liderlerine önümüzdeki ay İsviçre'de yapılacak bir "barış zirvesine" katılmaları yönünde çağrıda bulunmuş, Sanchez'e cephelerdeki durum hakkında bilgi vererek "somut ve gerçek anlamda hayat kurtaran desteklerinden ötürü" İspanya'ya minnettar olduğunu ifade etmişti. 

Zelenskiy, Rusya'nın saldırılarına karşın Sovyet döneminden kalma kanatlı bombaları engellemek için Ukrayna'nın acilen 7 ABD yapımı Patriot hava savunma sistemine daha ihtiyacı olduğunu yineledi.

RUSYA KANATLI BOMBALAR İLE SALDIRIYA GEÇTİ

Kanatlı bombalar, hassas yönlendirme sistemleriyle donatılmış ve hava savunma menzili dışında uçan hava araçlarından fırlatılan ağır bombalardır. Bombalar bir tondan fazla ağırlığa sahip ve hedeflerini tamamen yok ederek büyük bir hasar bırakıyor. 

Harkov bölgesi valisi Oleh Syniehubov, Pazartesi günü düzenlenen Rus saldırısında 1 kişinin öldüğünü ve 10 kişinin de yaralandığını söyledi. 

MACARİSTAN UKRAYNA'YA YARDIMLARI ENGELLEDİ

Ayrıca Pazartesi günü, Macaristan'ın Ukrayna'ya yönelik yaklaşık 6,5 milyar Euro'luk AB (Avrupa Birliği) askeri yardımını engellediği ortaya çıktı.

AB dışişleri bakanları zirvesindeki kaynaklar, Macaristan başbakanı Viktor Orban'ın, ülkenin fondan çekilme hakkı olmasına rağmen Mart ayında kararlaştırılan 5 milyar Euro'luk yeni fonu durdurmaya çalıştığını söyledi. Fonlar zaten tahsis edildi ancak Macaristan, bunların ödenmesine yönelik araçları ve her biri 500 milyon Euro'luk üç part finansmanı engelliyor. Macaristan'ın engellemesi, Ukrayna'daki savaşı kazanmayı varoluşsal bir mesele olarak gören diğer AB üyesi ülkeler arasındaki hayal kırıklığını artırıyor.

Kaynak: The Guardian