İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 220. gününde yoğun bir şekilde devam ediyor.

İsrail güçleri Gazze'nin güneyindeki Refah şehrinin doğusunda bir BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) aracına ateş açtı. Saldırı sonucunda bir yardım personelinin hayatını kaybettiği, bir yardım personelininse yaralandığı bildirildi. Yaralanan yardım personelinin Han Yunus'taki Avrupa Hastanesi'ne getirildiği aktarıldı.

Bir BM çalışanının hayatını kaybettiği saldırıda ilk belirlemelere göre biri ağır olmak üzere yaralıların olduğu aktarıldı.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi: Gazze Limanı kara yollarının yerini alamıyor Uluslararası Kızılhaç Komitesi: Gazze Limanı kara yollarının yerini alamıyor

YARDIM KURULUŞLARINA SALDIRIYOR 

İsrail basınında yer alan haberlere göre, BM aracına düzenlenen saldırının henüz kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Ancak Filistinli kaynaklara göre üzerinde BM yazısı ve bayrağı bulunan araca İsrail güçlerince ateş açıldı.

Daha önce de İsrail ordusunun benzer saldırılarda bulunduğu ortaya çıkmıştı. İsrail'in 1 Nisan'da Gazze'deki Deyr el-Belah bölgesine düzenlediği saldırıda Dünya Merkez Mutfağı (World Central Kitchen-WCK) adlı yardım kuruluşunu 7 çalışanı hayatını kaybetmişti. Merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan WCK'den yapılan açıklamada, saldırıda ölenlerin Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD-Kanada ve Filistin uyruklu olduğu belirtilmişti. Açıklamada, ekibin saldırı sırasında çatışmasızlık bölgesinde kuruluş logosu taşıyan 2 zırhlı araçta bulunduğu kaydedilmişti.