LEYLA İLHAN- MUHABİR

İsrail ordusu Gazze’nin güneyinde yer alan Refah kentine yönelik saldırılarını sürdürüyor. İsrail tankları Refah’ın kent merkezine girdi. Yetkililerden gelen açıklamaya göre gece boyunca yapılan saldırılarda 16 Filistinli hayatını kaybetti.

Refah’ın batı mahallelerine doğru ilerleyen İsrail tankları gece boyunca bombardımanlarına devam etti.

Bölge sakinleri, son ilerlemeden önce İsrail tanklarının, Gazze'den Mısır'a geçiş noktası yakınındaki Refah'ın kenarlarında araştırma yaptığını ve doğu bölgelerinin bazılarına girdiğini ancak henüz şehre tam güçle girmediklerini söyledi.

Bölge sakinleri, İsrail tanklarının Batı Refah'ın yakınlarında bulunun bir yer olan Zurub tepesi üzerinde ve çevresinde konuşlandırıldığını ve İsrail güçlerinin üç hafta önce saldırı başlattığı Mısır sınır kapısı yakınındaki bölgeden ilerlediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan G7'de yoğun diplomasi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan G7'de yoğun diplomasi

Pazar günkü ölümcül saldırının gerçekleştiği Tel Al-Sultan bölgesinin hâlâ ağır bombardıman altında olduğu belirtildi.

Bir görgü tanığı ise “Tel Al-Sultan'ın her yerine tank topları düşüyor. Birçok aile, Batı Refah'taki evlerinden gece boyunca ateş altında kaçtı” dedi.

Sağlık görevlileri ise, İsrail'in Falouja semtindeki bir eve düzenlediği hava saldırısında çok sayıda Filistinlinin öldüğünü ve yaralandığını söyledi. Sivil acil durum ekipleri, çok sayıda cesedin ulaşılamayan binaların enkazı altında olduğuna inandıklarını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi