Berfin Bitirim-Muhabir

İsrail'in Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, İsrailli esirlerin Gazze'den geri getirilmesi amacıyla müzakereleri devam ettirmek üzere bir İsrail heyeti 8 Temmuz'da Katar'ın başkenti Doha'ya gidecek. Aynı gün başka bir İsrail heyetinin de Mısır'a giderek görüşmeler yapacağı bilgisi verildi.

Bu önemli görüşmelere, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Mossad Direktörü David Barnea, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ve Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil'in katılacağı kaydedildi.

BİDEN'DAN ATEŞKES ÖNERİSİ

ABD Başkanı Joe Biden, 31 Mayıs'ta İsrail'in üç aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu açıklamıştı. Ancak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, belirlenen hedeflere ulaşılana kadar Gazze'ye yönelik saldırıların devam edeceğini belirtmişti. Netanyahu, 3 Haziran'da Meclis Dış İlişkiler ve Savunma Komitesi'nde yaptığı konuşmada, İsrail'in önerisi ile Biden'ın sunduğu teklif arasında farklılıklar olduğunu öne sürmüştü.

KATAR ZİYARETİ YAPILDI

İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad'ın Direktörü David Barnea, Tel Aviv ile Hamas arasında esir takası önerisini görüşmek için kısa bir süre önce Katar'ın başkenti Doha'ya gitmişti. İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, Netanyahu'nun, İsrail ile Hamas arasındaki müzakereleri sürdürmek üzere İsrailli heyetin gelecek hafta yeniden Doha'ya gitmesine karar verdiği duyurulmuştu.

Yemen'deki Husiler, İHA'yla hedef aldıkları Tel Aviv'i "güvenli olmayan bölge" ilan etti Yemen'deki Husiler, İHA'yla hedef aldıkları Tel Aviv'i "güvenli olmayan bölge" ilan etti

Bu diplomatik çabalar, İsrail ile Hamas arasında devam eden çatışmaların sonlandırılması ve esirlerin geri getirilmesi için kritik bir önem taşıyor. Hem bölgesel hem de uluslararası aktörlerin dahil olduğu bu süreçte, taraflar arasında anlaşmaya varılması için yoğun çaba sarf ediliyor.

Editör: Berfin Bitirim