Kuzey yarımkürede ve dünya genelinde etkili olan aşırı sıcaklar, hayatı olumsuz etkiliyor. Özellikle bebekler, küçük çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar bu durumdan ciddi şekilde etkileniyor.

7 ŞEHİR İÇİN KRİTİK SICAKLIK

İtalya Sağlık Bakanlığı, yarından itibaren etkili olacak aşırı sıcaklıklar konusunda uyarıda bulundu. Başkent Roma, Campobasso, Frosinone, Latina, Perugia, Rieti ve Trieste şehirleri için "kırmızı" alarm verildi. Bu uyarının sadece hassas gruplar için değil, tüm halkı kapsadığı belirtildi.

10 GÜN BOYUNCA DEVAM EDECEK

Basında yer alan haberlere göre, Afrika kaynaklı bu yüksek sıcaklıkların ülke genelinde yarından itibaren 10 gün boyunca etkili olması bekleniyor. Özellikle Sicilya ve Sardinya adalarında sıcaklıkların 43 dereceye kadar çıkabileceği öngörülüyor.

Kozan'da orman yangını Kozan'da orman yangını

HALKA UYARILARDA BULUNDU

Yetkililer, halkı sıcak çarpmasına karşı dikkatli olmaları ve bol su tüketmeleri konusunda uyardı. Güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmaktan kaçınılması ve serin yerlerde kalınması gerektiği vurgulandı.

İtalya'da bu aşırı sıcak hava dalgasının, günlük yaşamı olumsuz etkileyebileceği ve özellikle sağlık açısından büyük riskler taşıdığı belirtiliyor. Halkın, yetkililerin yaptığı uyarılara dikkat ederek sıcaklıkların getirdiği tehlikelerden korunması önemli.

Editör: Berfin Bitirim