Berfin Bitirim-Muhabir

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirdiği hava, kara ve deniz saldırılarında, aralarında 15 bin 328 çocuk ve 10 bin 171 kadının bulunduğu toplam 36 bin 654 Filistinli yaşamını yitirdi.

SİVİLLER KATLEDİLİYOR

Hastaneler, ibadethaneler ve eğitim kurumları gibi sivillerin sığındığı yapılar hedef alınırken, bu saldırılar sonucunda sivil altyapı büyük zarar gördü. Enkaz altında hâlâ binlerce ceset bulunduğu bildiriliyor.

17 ÜLKE ORTAK ÇAĞRI YAPTI

ABD, Arjantin, Avusturya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Kolombiya, Danimarka, Fransa, Almanya, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, İspanya, Tayland ve İngiltere liderleri, Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması için ortak bir açıklama yaptı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Gazze'deki rehinelerin durumundan derin endişe duyan ülkelerin liderleri olarak, Başkan Joe Biden'ın 31 Mayıs'ta açıkladığı ve rehinelerin serbest bırakılmasını içeren ateşkes anlaşmasını tamamen destekliyoruz.

Kaybedecek vakit yok. Hamas'ı, İsrail'in ilerlemeye hazır olduğu bu anlaşmayı kabul etmeye ve vatandaşlarımızı serbest bırakma sürecini başlatmaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Büyük İstanbul Otogarı'nda yoğunluk devam ediyor Büyük İstanbul Otogarı'nda yoğunluk devam ediyor

"ATEŞKES İÇİN HER TÜRLÜ TAVİZİ VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ"

Ortak açıklamada, teklifin Gazze'de ateşkesin sağlanması, Gazze'nin yeniden inşası, İsrailliler ve Filistinliler için güvenlik garantileri, kalıcı ve uzun vadeli barış ve iki devletli çözüm fırsatlarına yol açacağı vurgulandı. Açıklamada ayrıca, "Bu kritik anda İsrailli liderlerin yanı sıra Hamas'ı da bu anlaşmayı sonuçlandırmaya, rehinelerin ailelerine ve çatışmanın her iki tarafındakilere rahatlama sağlamaya yönelik her türlü tavizi vermeye çağırıyoruz" denildi.

Editör: Berfin Bitirim