Son zamanların en dikkat çeken konuların başında başıboş sokak köpekleri geliyor. Bilinçsiz vatandaşların satın aldıkları canları sokaklara bırakması nedeniyle sokaklardaki köpeklerin sayısında patlamalar yaşandı.

Artan saldırı vakalarının ardından bu sorunu çözmek için harekete geçilirken, köpek saldırılarının yanında toplum sağlığını riske atan kuduz vakaları da dikkat çekiyor.

Yaz aylarının kabusu sıcak! Güneş çarpmasına karşı önlem almalısınız... Yaz aylarının kabusu sıcak! Güneş çarpmasına karşı önlem almalısınız...

Halk sağlığı yanında dolaylı olarak ülke ekonomisine de etki edebilecek bu tehlikenin önlenmesi için de bir an önce düzenlemelerin kısa süre içerisinde yapılması bekleniyor.

Bu kapsamda Türkiye'nin 5 yıllık kuduz bilançosu çıkarıldı.

SON 5 YILDA VAKALARDA ARTIŞ VAR

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre, Türkiye'de son 5 yılda ortaya çıkan tablo, konunun ciddiyetini gözler önüne seriyor.

2019'da 59 ilde 494 kuduz vakası görülürken 2020'de 52 ilde 267 vaka pozitif olarak raporlandı. 2021'de 28 ilde 153, 2022'de 41 ilde 277, geçen yıl 35 ilde 282 vaka rapor edildi. Bu yıl yaklaşık 5 aylık dönemde 21 ilde 50 vakaya rastlandı.

6 AY KARANTİNA ALTINA ALINDI

Sahipsiz hayvanlar ve kuduz vakaları, sadece olaya maruz kalanları değil, bölgede yaşayan insanları da olumsuz etkiledi. Aralarında Gaziantep, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Erzurum ve Bursa'nın da bulunduğu illerin belli bölgelerinde son 5 yılda karantina süreçleri uygulandı.

Son olarak şubat ayında Gaziantep'in İslahiye ilçesi Kazıklı Mahallesi'nde sahipsiz köpeklerin vatandaşlara saldırması üzerine 6 aylık karantinaya gidildi.

Yolbaşı Mahallesi'nde de vatandaşlara saldıran köpeklerin kuduz hastalığı taşıdığının belirlenmesi üzerine 24 Mayıs'ta 6 aylık karantina uygulaması başlatıldı.

Şırnak'ın Uludere ilçesi Ortasu Köyü, geçen yıl tespit edilen kuduz vakası nedeniyle 5 Nisan'a kadar karantinada kaldı.

Kaynak: AA