Berfin Bitirim-Muhabir

Güneş'te tespit edilen en büyük patlamalardan biri meydana geldi. ABD'nin Charlotte kentinde jeomanyetik fırtınaya yaşandı. Dünyanın farklı noktalarında ortaya çıkan kuzey ışıkları, Trabzon'un Ortahisar ilçesinde de görüldü. Fırtınanın elektrik şebekelerini, navigasyonu, radyo ve uydu operasyonlarını etkileyebileceği dile getirilirken, Türkiye’de de Kuzey ışıkları görüldü.

Güneş'te 10 Mayıs'ta meydana gelen büyük patlama, manyetik fırtınayı da beraberinde getirdi. Patlamanın ardından yaşanan manyetik fırtına sonucu, dünyanın birçok yerinde kutup ışıkları görülmeye başlandı.

FIRTINA ELEKTRONİK ALETLERİ ETKİLEYEBİLİR

Şiddetli fırtına büyük olasılıkla 2 gün içinde dünyayı vuracak. Fırtınanın iletişimi olumsuz yönde etkileyebileceği, elektrik şebekelerini, navigasyonu, radyo ve uydu operasyonlarını potansiyel olarak bozabileceğine ilişkin uyarılarda bulunuluyor.

Ekonomist Korhan Berzeg için cenaze töreni düzenlendi Ekonomist Korhan Berzeg için cenaze töreni düzenlendi

KUZEY IŞIKLARI TRABZON'DA GÖRÜLDÜ

Öte yandan; yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu Kuzey Işıkları da ortaya çıktı. İngiltere, İrlanda, Rusya ve Slovakya'da görülen Kuzey Işıkları, Türkiye'de ise Trabzon'un Ortahisar ilçesinde görüldü.

Editör: Berfin Bitirim