Tuğba Çakıroğlu Demşo / Muhabir

Ekonomist Dr. Sinan Bayraktar, Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet yılmaz ile hazine ve maliye bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı paketin olumlu olduğunu belirtti. Paket olması gereken ancak geç kalınmış ve yetersiz olduğuna dikkat çekti. Lüks harcamalar ve caydırıcı cezaların olması gerektiğini söyledi. 

Sinan Bayraktar

“Lüks harcamalar pakette olmalı”

Bayraktar, 100 milyar TL’lik tasarruf paketinin yetersiz olduğunu söyledi, “Hedeflenen bütçe açığı 2,7 trilyon TL, yıllık ulaşabileceği tahmin edilen tutar 3,5 trilyon TL olacaktır. Tedbir paketinin, hedeflenen bütçe açığının 27 de biri değerinde olduğu düşünüldüğünde enflasyon ve benzer değerlerde iyileşme yapmasını beklemek yanıltıcı olacaktır. Bunun yanı sıra topluma sunulan kamu tasarrufunda üst düzey ve en tepedeki makamların anılmaması da ayrı bir konudur.” dedi. Kamu tasarrufunun öncelikle makamlardaki lüks yaşamdan ve edinilen haksız ücretlendirmelerden başlaması gerektiğini, halkın beklentisinin bu olduğunu vurguladı. Bunun için de milletvekili sayısının en fazla 250 civarında tutulması, servis ve kamu araçları ile hafta sonu dahil bireysel keyif sürmeye devam eden görevlilerin halkla beraber toplu taşıma araçlarına binmeye başlaması, kolejlerdeki çocukların okul bitiminde kamu araçları ve o araçları süren kamu görevlileri ile evlerine taşınma lüksünün bırakılması gibi tedbirlerin alınabileceğini sıraladı. “Kamu yaşamını kısacak, halk da lüks ve lüzumsuz harcamayı kesecek. İşte o zaman enflasyon duracak ve dezenformasyon yaşanacaktır.” dedi. 

Lüks Araç

Enflasyon Nisan ayında da yükseldi! Merkez Bankası faiz artışı yapacak mı? Enflasyon Nisan ayında da yükseldi! Merkez Bankası faiz artışı yapacak mı?

Birden fazla görevlendirme maddesi

‘Kamunun farklı kuruluşlarında birden fazla ek görev alanlara ait maaş sınırlaması’ maddesini, “kamuda görev yapıp bir kurumdan maaş alanlar ek görevlerden dolayı ek bir ücret almamalı, alsalar bile sembolik tutulmalıdır.” sözleriyle değerlendirdi. 

Denetim

“Denetim olmadan etkisi olmaz”

Bayraktar, kamuda yeni personel istihdamı üç yıl boyunca emekli olanlarla sınırlandırılacak olmasını, “Kamuya fazla adam almak lüzumsuzdur. Doğru bir adım.” şeklinde yorumladı. Denetim olmadığı sürece etkisi olmayacağının altını çizdi. Tasarruf paketini öncekilerden ayıran en önemli farkı da izleme, denetleme, raporlama ve yaptırım aşamaları… Sinan Bayraktar bunların pakette yer aldığı gibi uygulanmasının da önemli olduğunu vurguladı, “Bir takım yaptırımlar yapmamız gerekiyor. Üstelik bunu herkesin gözüne soka soka yapmalıyız. Ağır ceza olmalı ki caydırıcılık olsun” dedi. Dr. Sinan Bayraktar, “açıklanan ve yakında ikinci bölümü açıklanacağı belirtilen bu tedbirlerin etkisinin olup olmayacağı da en az bir yıl sonra belli olacaktır.” dedi. 

Kamuda Calisan Sozlesmeliye Kadro Karari Resmi Gazetede Tnw P

"Ağır cezalar olmalı ki caydırıcılık olsun"

Tasarruf paketini öncekilerden ayıran en önemli farkı da izleme, denetleme, raporlama ve yaptırım aşamaları… Sinan Bayraktar bunların pakette yer aldığı gibi, uygulanmasının da önemli olduğunu vurguladı, “Bir takım yaptırımlar yapmamız gerekiyor. Üstelik bunu herkesin gözüne soka soka yapmalıyız. Ağır ceza olmalı ki caydırıcılık olsun” dedi.