Guterres'ten UAD kararına açıklama: İsrail'in uyacağına inanıyoruz Guterres'ten UAD kararına açıklama: İsrail'in uyacağına inanıyoruz

Yunanistan ile yıllarca süren kavgaların ardından, yeni isim olan Kuzey Makedonya konusundaki anlaşmazlık, yapılan anlaşmanın ardından çözüme kavuştu. Ancak Kuzey Makedonya’nın yeni cumhurbaşkanı Gordana Siljanovska-Davkova, eski adını kullanarak tartışmayı yeniden başlatacak gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı Silja- novska-Davkova’nın bu davranışı ise Avrupa Birliği ve komşu Yunanistan’ın dikkatlerinden kaçmadı.

ANLAŞMALARA SAYGI DUYULSUN

Yunanistan’ın ülkedeki büyükelçisi Sophia Philippidou protesto amacıyla salonu terk etti. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise ülkenin AB üyelik yolunda kalması halinde varılan anlaşmalara saygı göstermesini istedi.

‘BU BİR PROVAKASYON'

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı’nın bilerek veya bilmeyerek bu gafına Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de tepki gösterdi. Miçotakis, bunu bir provokasyon olarak değerlendirirken “Böyle bir şeyi kabul etmiyoruz, bayan Silianovska’yı yasal görevlerine geri dönmeye çağırıyoruz. Bu yasa dışı ve izin verilemez bir girişimdir ve Prespa Anlaşması’na ve ülkesinin anayasasına aykırı bir eylemdir.” dedi.