Diriliş Postası ve Aslında Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merve Şebnem Oruç, TRT Haber'de "Birinci Sayfa" programına konuk oldu. 7 Ekim'den bu yana kadın, çocuk demeden katliam yapan İsrail'in sözde "güvenli bölge" ilan edilen Refah kentine saldırısını değerlendiren Oruç şunları söyledi;

"200 günü aştı, bir seneye yaklaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 'bunun kısa sürmeyeceğini' söylemişti. İsrail, Refah'a sıkıştırdı insanları. Mısır'ı da aslında birşeye zorluyor 'aç kapıları çıksın insanlar, onları kurtarmak sana kalsın' diyor. Mısır açısından da ya da oradaki inanlar açısından da Filistinsizleştirilmiş bir Gazze'nin ortaya çıkışı olur. Çocuklarınızın kaderini tayin etmek bir aile için bile zorken ükelerin buna karar vermesi otoriter değil. Anne baba olarak hepimizin canı yanıyor. Uzuvlarını kaybeden gazeteciler var ama çoğunlukla batıda bu konuşulmuyor. "

NETANYAHU'YU KİM DURDURACAK?

"İsrail herkesi esir almış vaziyette sadece Gazze'yi değil" diyen Merve Şebnem Oruç, "Türkiye bu kadar kendisine yetmeye başlayan bir ülke olmasa acaba biz nelerle karşılaşırdık diye insan sormadan edemiyor. Amerikan toplumundaki öğrencilerin sesini duyuyoruz, dinliyoruz. Onlar Amerika hükümetine seslenmeye çalışıyorlar. Netanyahu'yu kim durduracak nasıl duracak?  İsrail'den giden yetkililer hala Kahire'de. Fakat ne onların ne de İsrail hükümetinin bu süreci durdurmak gibi bir düşüncesi yok. Biraz uluslararası toplumun artık o vicdanını ortaya çıkarması lazım. Aynı insanlar 2.Dünya Savaşı'nda yahudiler öldürülürken de ses çıkarmayanlar. Onlar o zaman da ses çıkarmıyorlardı." şeklinde konuştu. 

Amasya'da büyükbaş hayvana baltalı eziyet: 5 kişi tutuklandı! Amasya'da büyükbaş hayvana baltalı eziyet: 5 kişi tutuklandı!